Antena M: Saopštenje NSD o “istorijskom sastanku” lidera tri srpske i dvije albanske partije, uprkos oblandi od evropskih integracija i multietničkog sklada, doživljeno je u dijelu javnosti kao korak ka promjeni karaktera Crne Gore iz građanske u državu naroda. I kao Vaše stupanje na stazu koju već neko vrijeme grade prosrpske stranke. Koliko ima osnova za takve ocjene?
Đeljošaj: Crna Gora je građanska država, a svi narodi treba da uživaju svoja prava. Albanski narod ne mora riječima dokazivati privrženost vrijednostima evropskih integracija i multietničkog sklada, jer je to pokazao djelima.Kao predstavnici Albanaca, imamo – i uvijek ćemo imati – dijalog sa svim političkim partijama u Crnoj Gori. Danas razgovaramo sa predstavnicima srpskog naroda, a u narednom periodu i sa ostalim nacionalnim i građanskim partijama. Nikoga nikada nećemo diskriminisati niti zaobići zbog bilo koje pripadnosti, već ćemo uvijek težiti miru, dijalogu, saradnji i vrijednostima na kojima počivaju sve zapadne demokratije.
Antena M: Da li ste na ovaj sastanak otišli uz konsultaciju sa ostalim albanskim strankama, s obzirom na to da se u saopštenju insistira na regulisanju odnosa srpskog i albanskog naroda?
Đeljošaj: Svako, u granicama svojih nadležnosti i stepena uticaja, ima svoju odgovornost.
Antena M: Da li je ovakav sastanak svojevrsno dezavuisanje drzavnih institucija?
Đeljošaj: Nikada i ni po koju cijenu to neću dozvoliti, niti iko ima pravo da ga na taj način karakteriše.
Antena M: Slučajno ili ne, sastanak je odrzan na dan kada je u beogradskim medijima prostor dobio politikolog Cvijetin Milivojević i teza da Srbi i Albanci treba da uspostave dijalog s ciljem da Malesija dobije autonomiju, “stara Hercegovina” da se pripoji Srbiji, a Sutorina Republici Srpskoj! Kako Vi gledate na te ideje?
Đeljošaj: Nijesam to pročitao, a iskreno, takve budalaštine i inače ne čitam. Ponoviću: Crna Gora – ona kojoj smo 2006. godine vratili nezavisnost, 2017. učlanili u NATO i koju ćemo uvesti u Evropsku uniju – najmanje treba da brine zbog djelovanja Albanaca kada je riječ o ugrožavanju njenog kursa. Sva ova dostignuća danas čvrsto i jasno branimo svakodnevno, i branićemo ih kroz naše učešće u Vladi Crne Gore – što su građani prepoznali kroz naš dosadašnji rad.
Upravo je taj rad omogućio deblokadu procesa pristupanja EU, zatvaranjem tri pregovaračka poglavlja prošle godine. Građanska i evroatlantska Crna Gora nemaju alternativu! Žalosno je što takvi uopšte imaju prostor da bilo gdje išta kažu.
Preporučeno