EP prepoznaje čvrstu posvećenost Crne Gore pristupanju EU

EP prepoznaje čvrstu posvećenost Crne Gore pristupanju EU

Standard

12/05/2025

17:33

Poslanici Evropskog parlamenta sjutra će glasati o amandmanima na nacrt izvještaja Evropskog parlamenta o Crnoj Gori, izvjestioca Marjana Šareca.

U kompromisnim amandmanima, koji će se naći pred poslanicima Vanjskopolitičkog odbora, a u koje je RTCG imao uvid, navodi se da Evropski parlament prepoznaje čvrstu posvećenost Crne Gore pristupanju EU i potvrđuje punu podršku budućem članstvu zemlje u EU.

Dodatno, pozdravlja se vodeća regionalna pozicija Crne Gore u procesu pridruživanja EU, kao i ogromna podrška građana Crne Gore i većine političkih aktera za pridruživanje EU 2028.

Parlament podstiče sve političke aktere da ostanu fokusirani na integraciju u EU i potrebne reforme.

“(Parlament) Naglašava potrebu za političkom stabilnošću, posvećenošću i konstruktivnim angažmanom u izgradnji konsenzusa između stranačkih linija kako bi se krenulo efikasnije i brže ka zatvaranju dodatnih poglavlja još 2025, s ciljem postizanja ambicioznog vremenskog okvira zemlje”, ističe se u amandmanima, uz dodatak da se usvojene reforme moraju učinkovito i dosljedno sprovoditi kako bi se osigurao istinski napredak i potpuno usklađivanje s evropskim zakonodavstvom.

Takođe, poziva se na jačanje funkcionisanja i koordinacije između državnih institucija kako bi se postigla politička stabilnost i nastavio značajan napredak u ključnim reformama vezanim za EU, posebno u reformi izbornog i pravosuđa i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

U dodatnom amandmanu poslanici podvlače da bi kredibilitet Evropske unije, uključujući njenu politiku proširenja u cjelini, bio pogođen ako se opipljiv napredak koji su postigle određene zemlje Zapadnog Balkana ne prevede u jasan napredak na putu pristupanja EU.

U dijelu koji se odnosi na javne nabavke formulisan je novi amandman u kome Parlament izražava zabrinutost u vezi sa svim sporazumima ili projektima “koji zaobilaze pravila javnih nabavki, obaveze transparentnosti i zahtjeve za javne konsultacije, kako je navedeno u nacionalnom zakonodavstvu i standardima EU”.

Parlamentarci EP pozivaju Vladu Crne Gore da osigura puno poštovanje principa transparentnosti, odgovornosti, inkluzivnog donošenja odluka i vladavine prava u svim javnim infrastrukturnim i razvojnim inicijativama.

Uz to, pozivaju na veću transparentnost u javnim nabavkama, posebno za postupke putem međuvladinih sporazuma, i na potpunu usklađenost s pravilima i principima EU. Apeluju na Crnu Goru da smanji broj postupaka javnih nabavki bez obavještenja, i izražavaju zabrinutost zbog finansijskog opterećenja i nedostatka transparentnosti oko izgradnje autoputa Bar-Boljare koji se finansira iz kineskog zajma. Naglašavaju da tajnost oko ugovora o zajmu i ugovora o izgradnji izaziva zabrinutost zbog odgovornosti.

U amandmanu koji tretira ulogu Skupštine Crne Gore u integracijama, prepoznaje se ključna uloga crnogorskog parlamenta u procesu pristupanja, ali sa zabrinutošću se konstatuju politički bojkoti i blokade, kao i ponovno nastajanje tenzija i etničke polarizacije, što usporava proces reformi. Zato, pozivaju na konstruktivan dijalog i izgradnju konsenzusa u cijelom političkom spektru, dajući prioritet kvalitetu zakonodavstva i snažno podstiču da se rješenja pronađu kroz parlamentarni dijalog.

Dodatno, pozivaju na sprečavanje toga da politika identiteta skreće pažnju sa dnevnog reda EU ili zaoštrava odnose sa susjedima, osiguravajući da Crna Gora ostane čvrsto na putu ka EU.

U novom amandmanu, izražava se zabrinutost zbog pokušaja izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu u Skupštini, koji bi mogli imati ozbiljne i dugoročne implikacije na procese donošenja odluka i identitet u zemlji, “istovremeno naglašavajući da se svaka diskusija o identitetskoj politici mora voditi sa najvećom osjetljivošću kako bi se izbjegla dalja polarizacija, i treba težiti širokom društvenom konsenzusu.

Poslanici Evropskog parlamenta podstiču crnogorske vlasti da se konsultuju i koordiniraju o svim mogućim izmjenama zakona o državljanstvu sa EU i naglašavaju važnost postizanja konsenzusa o svim pitanjima koja se odnose na ovu temu koja je od ključne važnosti za identitet i nezavisnost Crne Gore.

Ponovljen je poziv za usklađivanjem izbornog pravnog okvira sa standardima EU, posebno u pogledu usklađivanja izbornog zakonodavstva, ograničenja glasačkih i kandidatskih prava, transparentnosti, mehanizama rješavanja sporova, nadzora kampanje i medija, finansiranja političkih partija i izbornih kampanja.

Takođe, ponovo je apelovano da se lokalni izbori održavaju u jednom danu kako bi se smanjile tenzije i ojačala stabilnost.

Podsjećaju da je taj reformski korak uslov za buduću isplatu sredstava u okviru Instrumenta za reformu i rast, u skladu sa obavezama Crne Gore u njenoj reformskoj agendi. EP zabrinut je zbog nepravilnog sprovođenja izbornog procesa u opštini Šavnik.

U dijelu medijskih sloboda EP izražava zabrinutost zbog slučajeva u kojima su novinari, akademici i aktivisti civilnog društva bili suočeni sa pritiskom da ostvare slobodu govora, uključujući slučajeve kada je policija pokrenula prekršajne postupke protiv njih ; zabrinut je zbog upotrebe strateških tužbi (SLAPP) protiv novinara.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija):M4EU

Ostavite komentar

Komentari (0)

X