Joanikije: Crkva mora da se brani ako se politika na najgrublji način miješa u njene poslove

Joanikije: Crkva mora da se brani ako se politika na najgrublji način miješa u njene poslove

Standard

23/09/2021

16:10

Mitropolit crnogorsko primorski Joanikije, gostujući u emisiji Argumenti na TVCG, rekao je da bi volio da mu neko objasni u čemu je njegova odgovornost za sve ono loše što se desilo na Cetinju 5. septembra.

“To nije bilo samo moje pravo, inače bi lako s tim postupili, ali je to pravo na ustoličenje.. Činili smo sve da ne dođe do bratskog krvoprolića i smanjili smo taj veoma svečani skup, na koji bi došlo više hiljade ljudi, ali smo odustali od toga”, istakao je Joanikije.

Odgovarajući na pitanje kako komentariše to što dio javnosti zamjera što je uprkos svemu ustoličen na Cetinju, a ne na primjer u Hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, uzimajući u obzir da je bilo naznaka da će biti sukoba, kazao je da treba pitati predsjednika države Mila Đukanovića koji je, prema njegovim riječima, “ne samo ovaj put, nego što se tiče vjere i poslova crkve već mnogo puta prekršio Ustav Crne Gore, najgrublje se umiješao kao političar sa velikim autoritetom i velikom silom koju je nabrao za svojih 30 godina vladavine”.

Na pitanje da li se takvom konstatacijom on ulazi u zonu politike rekao je da crkva mora da se brani.

“Ako se politika na najgrublji način miješa u poslove crkve i vjere i na najgrublji način pokušava da spriječi vjerski obred i vjerske poslove MCP, onda mi moramo da se branimo”, kazao je Joanikije.

Nastao bi haos u cijeloj Crnoj Gori da ustoličenje nije održano na Cetinju.

“Nemam pravo da ugrozim MCP, time bi pravoslavlje na najgrublji način bilo ugroženo. Bila bi ugrožena Crna Gora. Ako je jedan kontinuitet u Crnoj Gori – pravni, istorijski, to je MCP koja neprestano funkcioniše 800 godina, a to je ona zlatna nit i po čemu se u svakom pogledu prepoznaje”, istakao je Joankije i dodao da zbog toga nije imao pravo do odustane.

Smatra da više od 90 odsto Cetinjana nije bilo protiv njegovog ustoličenja, a, ističe i da bolje poznaje Cetinje od Đukanovića.

Jedna od velikih dužnosti je da se brine o kulturnom nasljeđu i tu je jako važna komunikacija sa državom.

“To su očekivali ljudi iz vlasti da, na takav način, polako i sada se o tome govori kako je u nekom smislu već bilo krenulo to odvajanje”, kaže Joanikije.

Na pitanje da li je to odvajanje zaista i bilo krenulo, Joanikije je kazao da nije.

“Apsolutno ne, nikada. Ne može Mitropolija da obriše svoju istoriju, svoj identitet, vjekovni svetosavski, hrišćanski. Dakle, ja kao mitropolit i svaki mitropolit, dužan je da njeguje jedinstvo crkve i da poštuje kanonsku jurisdikciju”, poručio je Joanikije.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija): Filip Filipović

Ostavite komentar

Komentari (0)

X