PEF predstavlja mrežu 60 nacionalnih pentekostalnih evangelističkih denominacija širom Evrope, sa sjedištem u Briselu.
“Razumijemo da je usvajanje Zakona predstavljalo izazov, kao što je i svaka bitka za prevenciju diskriminacije i obezbjeđivanje jednakih prava za sve u modernoj i demokratskoj državi”, navedeno je u pismu PEF.Kao dodaju, izražavju posebno zadovoljstvo i zahvalnost Vladi Crne Gore i Ministarstvu za ljudska i manjinska prava na preduzimanju istorijskih koraka u ostvarivanju komunikacije sa Protestantskom i Evanđelističkom Crkvom po prvi put od njihovog postojanja u Crnoj Gori.
“Izuzetno cijenimo vaše napore usmjerene ka uspostavljanju jednakih prava za sve građane Crne Gore i ohrabrujemo sve građanske političke strukture koje teže demokratskim standardima i vrijednostima EU da istraju u borbi za prevenciju svih oblika diskriminacije i da nastave promovisanje tolerancije i poštovanja prava svih društvenih strukrura, posebno onih u oblasti vjerskih prava i sloboda”, naveo je u pismu prečasni Pele Hornmark, predsjedavajući ove evropske vjerske asocijacije.
Aktuelna Vlada Crne Gore u kontinuitetu je, ističu u Ministarstvu, pokazivala privrženost najboljoj evropskoj demokratskoj praksi uz odlučnost da obezbijedi jednakost svih vjerskih zajednica i uživanje prava i sloboda bez diskriminacije po bilo kojoj osnovi.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u proteklom periodu je osnažilo dijalog sa tzv. malim vjerskim zajednicama kako bi se podržalo i podstaklo njihovo društveno prihvatanje i ukupna normalizacija vjerskog pluralizma.
Preporučeno
“Posebno je važno da se spriječe pojave i primjeri dalje politizacije, širenja predrasuda, mržnje i nasilja po vjerskom osnovu, čemu su pripadnici malih vjerskih zajednica posebno bili izloženi, čak i od pojedinih pravoslavnih sveštenika”, navode u Ministarstvu.