„Što se tiče dinamike koja je dogovorena s Evropskom komisijom, zaista smatramo da cijelokupna dinamika teče po planu i programu onako kako i treba, tako da već ove godine možemo očekivati i zatvaranja niza poglavlja, među kojima je sloboda kretanja kapitala, poljoprivreda, ribarstvo, finansijske usluge, ali isto tako ćemo raditi na većem broju poglavlja koja interno želimo da zatvorimo“, kazala je Gorčević.
Dodala je da očekuje da se to desi na međuvladinoj konferenciji 2026.Kako komentarišete nedavno objavljene izvještaje Evropske komisije o vladavini prava?
Gorčević: Kao jedan objektivan dokument koji služi Crnoj Gori prije svega kao mapa puta, ne samo radi vladavine prava, nego radi i onoga što predstavlja šta je urađeno u prethodnom periodu. Vidjeli smo određene pohvale i napredak, ako govorimo o vladavini prava, jačanje institucionalnog okvira, jačanje zakonodavnog okvira prije svega, ali i onih obaveza koje nas očekuju ne samo ove godine, nego i do kraja 2026. ako nam je to i ambicija da zatvorimo pogled 23. i 24. Dakle, jedan objektivan presjek činjeničnog stanja gdje se Crna Gora nalazi sada sa ozbiljnim preporukama koje Crna Gora će u narednom periodu pokušati da isporuči kao rezultat i kao obećanje našim građanima kojim dugujemo, ali radi onoga što je evropski put
Koje su glavne kritike iz ovog izvještaja?
Gorčević: Glavne kritike su najviše bile usmjerene na kraju krajeva za jačanje institucija. Glavne kritike su bile usmjerene dodatno i na jačanje upravo ove borbe protiv organizovanog kriminala i borbe protiv korupcije gdje postoje znatni pomaci, ali možda i nedovoljno. Od nas se očekuje ne samo uskladživanje sa evropskim zakonodavstvom u dijelu usvajanja zakona, usvajanja strategija, od nas se očekuje da vodimo računa i o stanju, da vodimo računa o donošenju određenih presuda i na kraju krajeva da sudska grana vlasti na najbolji mogući način odgovori svim onim zahtjevima koje su možda dugo bile u fioci.
Crna Gora nedavno je zatvorila poglavlje 5 koje se odnosi na javne nabavke. Koja su naredna poglavlja koja bismo mogli zatvoriti i kada?
Gorčević: Što se tiče samog poglavlja 5, zaista moram da kažem da je to predstavljao veliki uspjeh Crne Gore iz prostog razloga što poglavlje 5 dolazi iz klastera 1 – fundamentalna prava. Kao jako važno poglavlje iz oblasti financija, ovo samo predstavlja dodatni podstrek i podsticaj da Ministarstvo financija nastavi i dalje sa drugim poglavljima koja će biti možda i osnova koja možemo zatvoriti ove i naredne godine. Što se tiče dinamike koja je dogovorena sa Evropskom komisijom, zaista smatramo da cjelokupna dinamika teče po planu i programu onako kako i treba, tako da već ove godine možemo očekivati i zatvaranje niza poglavlja, među kojima jeste i sloboda kretanja kapitala, poljoprivreda, ribarstvo, financijske usluge, ali isto tako ćemo raditi na većem broju poglavlja koja negdje interno želimo da zatvorimo i onda ćemo ih zatvoriti negdje i na međuvlodinim konferencijama u 26. godinu.
Jedan od važnih koraka na putu ka Evropskoj uniji je i reforma izbornog zakonodavstva. Vi ste nedavno podržali inicijativu za veće učešće žena na izbornim listama. Kako gledate na predlog da svi izbori budu održani u istom danu?
Gorčević: Ako već govorimo o izborima u jednom danu, ako već govorimo o izbornom zakonodavstvu i svim onim reformama, to jeste radi Evropskog puta, ali prije svega jeste radi naših građana. Vjerujem da sama inicijativa koja će poći od odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu finansiranje političkih partija koje predstavlja jedna od obaveza za dobijanje IPA i poglavlje 23 i 24. Dalje izbori u jednom danu, ali profesionalizacija DIK-a, to su sve one obaveze za koje postoji politički konsenzus. Zaista sam negdje i posebno ponosna na inicijativu poslanice Andrić koja je dobila punu podršku ne samo od vlade, od premijera, nego i od svih političkih partija za povećavanje kvota za žene sa 30 na 40%, što će dodatno negdje ojačati. Tako da puna podrška za jednu takvu inicijativu. Vjerujem da će ona dodatno osnažiti izborno zakonodavstvo, a nadam se da ćemo do kraja jula upravo ove izborne zakone uspjeti da usvojimo u Skupštini, gdje ćemo dodatno ojačati izbornu reformu, gdje ćemo dodatno pokazati jedan politički konsenzus, političku stabilnost, a sve izbore ostaviti za 2027. godinu kada završimo reforme na evropskom putu.
Preporučeno