Jedna od ključnih novina zakona jeste zabrana održavanja javnih okupljanja na autoputevima, brzim saobraćajnicama, magistralnim, regionalnim i lokalnim putevima, kao i na graničnim prelazima – ukoliko takva okupljanja onemogućavaju ili otežavaju saobraćaj, ugrožavaju bezbjednost ili ograničavaju slobodu kretanja građana.
Novčane kazne za pravna lica kao organizatore okupljanja bile bi povećane sa dosadašnjih 500–5.000 eura na 5.000–10.000 eura.Odgovorna lica unutar pravnih subjekata sada mogu biti kažnjena sa 3.000 do 5.000 eura, dok je za fizička lica kao organizatore predviđena kazna od 1.000 do 2.000 eura.
Posebno je uvedena nova kazna za fizička lica – učesnike okupljanja – koji prisustvuju skupovima na zabranjenim lokacijama, u iznosu od 500 do 2.000 eura.
Previđene su i veće kazne za vođe okupljanja, koji će za prekršaje poput neobezbjeđivanja prolaza vozilima hitnih službi ili ometanja saobraćaja odgovarati sa 1.000 do 2.000 eura, umjesto dosadašnjih 100 do 500 eura.
Takođe, uvodi se obaveza da se, ukoliko se okupljanje održava na saobraćajnicama, mora omogućiti neometano kretanje ljudi i vozila.
Predlog izmjena zakona potpisuju Seid Hodžić sa liste Pokreta Evropa sad, poslanik Demokrata Duško Stjepović, poslanica Demokratske narodne patije Jelena Kljajević, poslanik Nove srpske demokratije Dejan Đurović, poslanik Socijalističke narodne partije Bogdan Božović, poslanik Bošnjačke stranke Amer Smailović i poslanik Albanskog foruma Artan Čobi.
Građani koji svakodnevno protestuju na Kruševom ždrijelu poručuju da se glas naroda ne može ućutkati, naglašavajući da svaki poslanik koji digne ruku za izmjene Zakona o javnim okupljanjima mora da se zapita kome služi i koga predstavlja.
Predložene izmjene Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama predstavljaju ozbiljno kršenje ljudskih prava i zaobilaženje demokratskih procedura, smatraju u Akciji za ljudska prava, Centru za ženska prava i Institutu alternativa.
Svjesni izazova koje višednevne blokade saobraćaja mogu izazvati, posebno tokom turističke sezone, ističu da rješenje ne smije biti u zabranama, već u demokratskim mehanizmima koji štite prava svih građana – kako na slobodu kretanja, tako i na izražavanje mišljenja putem mirnih okupljanja.
Nastavak proljećnjeg zasijedanja zakazan je za danas od 13.00 časova.
Radni dan poslanici će početi Trećom sjednicom Prvog redovnog zasijedanja na kojoj će se voditi rasprava o tačkama: Predlog zakona o potvrđivanju Odluke broj 1/2023 Zajedničkog komiteta Regionalne konvencije o Pan-Euro-Mediteranskim preferencijalnim pravilima porijekla od 7. decembra 2023. godine o izmjeni Regionalne konvencije o Pan-Euro-Mediteranskim preferencijalnim pravilima porijekla i Predlog zakona o spoljnoj trgovini robom koja bi se mogla koristiti za izvršenje smrtne kazne, mučenje ili drugo okrutno, neljudsko ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje.
Nakon toga, slijedi Četvrta sjednica Prvog redovnog zasijedanja na kojoj će poslanici voditi raspravu o Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uslugama.
Preporučeno
Radni dan nastaviće se Petom sjednicom Prvog redovnog zasijedanja, poslanici će voditi raspravu o Predlogu zakona o izmjenama i dopuni Zakona o javnim okupljanjima i javnim priredbama.