Iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) problematizuju upravo to što u postupku dodjele počasnog i ekonomskog državljanstva nerijetko izostaju bezbjednosne provjere.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) pokrenulo je postupak oduzimanja počasnog državljanstv Ramaju, pošto je to nedavno od resornog ministra Šaranovića zatražio Spajić.To proizilazi iz odgovora MUP-a koji je dostavljen Televiziji Vijesti.
„Do 30. aprila ove godine pokrenut je jedan postupak po službenoj dužnosti za gubitak crnogorskog državljanstva po sili zakona, za lice koje je steklo crnogorsko državljanstvo prijemom, u skladu sa članom 12 Zakona o crnogorskom državljanstvu, a na osnovu predloga predsjednika Vlade i mišljenja nadležnog ministarstva“, kazali su iz MUP.
Prema optužnici tužilaštva koju je potvrdio kotorski Osnovni sud, Ramaj se tereti za učešće u utaji više od 2,2 miliona eura poreza.
Njemu je Vlada nekadašnjeg premijera Dritana Abazovića dodijelila počasno državljanstvo 2023. godine, pod obrazloženjem da je jedan od investitora kompleksa „Porto Budva“, vrijednog 80 miliona eura.
Iz CGO ukazuju da je ovo posljedica sistemski neuređenog postupka dodjele ovog državljanstva.
„Interes za njegov prijem u državljanstvo nije bio objašnjen. Od ukupno par hiljada državljanstava, postupak bezbjednosne provjere od strane Agencije za nacionalnu bezbjednost sproveden je u slučaju oko 880 lica“, rekao je Damir Suljević iz CGO.
Ramaj je samo jedna od 313 osoba koje su počasno državljanstvo stekle zbog posebnog značaja za državni, naučni, privredni, kulturni, ekonomski, sportski i drugi interes Crne Gore u prethodnih 15 godina.
U CGO-u ne spore da je bilo opravdanih i pozitivnih primjera dodjele počasnih državljanstava, ali ukazuju i na suprotne.
„Slučajevi dodjele državljanstva jednom od sveštenika Srpske pravoslavne crkve Svetku Raketi gdje zaista nije dato obrazloženje interesa Crne Gore da to lice primi u državljanstvo, zatim imali smo slučaj državljanstva radnika koji su angažovani po ugovoru o djelu u nekom od ministarstava. Imali smo slučajeva kada su ta državljastva davana zbog sportskog interesa, a taj sportski interes nije vidljiv“, kazao je Suljević.
A ekonomskih pasoša, u zamjenu za investicije, dato je mnogo više – čak 2.824, od 2019. do kraja aprila ove godine.
Nakon upozorenja Evropske unije da na ovaj način u Crnu Goru može ući i sumnjivi kapital, program ekonomskog drzavljanstva formalno je okončan krajem 2022. godine, ali se podnijete aplikacije i dalje obrađuju.
„Kada su u pitanju ekonomska državljanstva, taj broj je ograničen na dvije hiljade državljanstava i taj broj je, prema podacima CGO-a, još u septembru prošle godine probijen“, rekao je Suljević.
Preporučeno
A dodjelom ekonomskih pasoša Crna Gora je dobila 412 miliona eura, od čega najviše – preko 250 i po miliona za projekte u oblasti turizma i poljoprivrede.