Osude skandaloznih povika i prozivki i grubih verbalnih napada na novinara tokom radnog zadataka stigle su iz vrha države, od ministra unutrašnjih poslova, ali i od dijela političkih partija i predstavnika nevladinih organizacija uz poruku da je to nedopustivo i da počinioci ne smiju proći nekažnjeno. Nijesu reagovali Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, a nije se oglasila ni Uprava za sport i mlade.
Neprijatne scene počele su nakon što su okupljeni huligani ispred glavnog ulaza na aerodromu u Podgorici skandirali i pjevali „izađi Šofro“, nazivali ga splačinom. Na snimku koji je objavljen na društvenim mrežama čuje se kako novinara Šofranca nagovara jedna osoba da izađe iz aerodromske zgrade riječima: „Izađi Šofro, ne boj se, ovo su Srbi, Šofro, pa neće tebe Srbi, nijesmo mi ka’ vi. Jesmo li sad jedno? Nijesi pričao do prije mjesec dana tako. Izađi, zove te narod, ono je divni narod, Šofro.“Šofranac nije nasjeo na provokacije i nije podlegao izuzetno napetoj i neprijatnoj situaciji već je do kraja ostao profesionalan, odradio novinarski zadatak uzimanjem izjave od mladog boksera. Dok je uzimao izjavu od sportiste pristalice Liješevića su mahale zastavama i prekrivali lice novinara. Na društvenim mrežama takođe je i raširena fotografija na kojoj su dva mladića zagrlila Šofranca, a treći je pored njih i raširili su trobojku, odnosno zastavu sa grbom Srbije…
Reakcija Šofranca
– Nije mi padalo na pamet da od ovog događaja pravim šou, neminovno je da su to uradile društvene mreže, javnost i tako dalje. Nijesam želio da pravim žrtvu od sebe kako su to radili neki novinari. Ja sam čak preduzeo mjere i urgirao da se te noći incident ni ne pomene u prilogu. Oglasio sam se na Fejsbuku i smatrao sam da je tim stavljena tačka na tu priču, ali nažalost neđelja je donijela potpuno nove situaciju i nove prijetnje. Na poziv policije davao sam iskaz u MUP-u cijela tri sata. Insistirali su na svim detaljima i da pronađu odgovorna lica – kazao je Šofranac za Pobjedu.
Komentarišući činjenicu da je incident osudio dio javnosti, pa je i ova situacija dokaz podijeljnosti društva, Šofranac kaže da je time jako razočaran.
– Ovaj događaj su osudili svi oni koji su crnogorski orijentisani, oni koji to nijesu se nijesu oglasili i to je je čista politička podjela. Ova nova vlast je potpuno politički podijelili zemlju jer su doveli do toga da se tako targetiraju osobe zbog nacionalne pripadnosti. To nikad bivša vlast nije radila na takav način. Ipak moram istaći da je ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija poslala veoma korektnu reakciju. Ali ostajem ljudski razočaran što ovaj incident nijesu osudili svi – kazao je Šofranac
Osuda
Predsjednik zemlje Milo Đukanović, najoštrije je osudio „huliganske provokacije i maltretiranje Šofranca, koji je bio na radnom zadatku“.
Istakao je da okupljeni na aerodromu nijesu slavili uspjeh crnogorskog sportiste, nego organizovali „još jednu jeftinu nacionalističku predstavu“.
Događaj je prema Đukanovićevim riječima u drugi plan bacio sportski uspjeh Petra Liješevića, koji je za respekt.
– Neprihvatljivi su takođe pasivnost policije i sporo reagovanje drugih nadležnih organa, koji napade na novinara na radnom zadatku nijesu spriječili ni sanksionisali – napisao je Đukanović na Tviteru.
Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović poručio je da će slučaj biti ispitan i procesuiran, ali je i zamjerio Đukanoviću na tome što je pomenuo pasivnost policije.
– Zaštita novinara je jedan od osnovnih zadataka kojem smo posvećeni, bez selekcije i diskriminacije. Drago nam je što se predsjednik Đukanović oglasio, ali je nepotrebno požurio sa kvalifikacijom rada policije. Nadamo se da će i u slučaju eventualnih budućih sličnih događaja uslijediti ista reakcija, ma o kome se radilo. Mi znamo da ćemo se postaviti na isti način prema svima. Spustimo tenzije i gradimo bolju budućnost. Imamo priliku, samo da volja za vlašću ili želja za osvetom i destrukcijom ne unište šanse. Uvijek u službi zaštite svih građana i građanki Crne Gore – napisao je Sekulović u reagovanju.
Nije ostala ravnodušna ni ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić koja je rekla da ponašanje prema Šofrancu ne smije da se toleriše.
– Kao država moramo preduzeti dodatne mjere da zaštitimo integritet svakog pojedinca. Novinar Nebojša Šofranac pokazao je profesionalnost i lojalnost profesiji u kojoj je decenijama izvještavao sa najvažnijih sportskih i drugih događaja. Zahvaljujem mu na iskazanoj smirenosti koja nije podstakla još veće tenzije i podjele u društvu – napisala je Srzentić na Tviteru.
Istakla je da će mandat posvetiti tome da svi novinari i novinarke u Crnoj Gori imaju jednak tretman i da se osjećaju slobodno i bezbjedno da obavljaju svoj posao, ali i, kako je navela, podizanju svijesti građana i građanki da je napad na novinare i novinarke napad na slobodu govora i demokratiju.
Predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta Dušan Simonović poručio je da sport uvijek mora da bude neutralan i jasno odvojen od političkog, vjerskog ili bilo kojeg drugog tipa miješanja.
Utvrditi odgovornost
Osuda zbog vrijeđanja Šofranca koji je bio na radnom zadatku stigla je od Medijskog savjeta za samoregulaciju (MSS), Centra za građansko obrazovanje (CGO), NVO 35 mm, Sindikata medija, Društva profesionalnih novinara (DPN) i predsjednika Komisije za praćenje napada na novinare i medije Mihaila Jovovića. Reagovao je NVO Juventas i direktorica LGBT Forum progres Bojana Jokić.
Jovović je rekao da je svako vrijeđanje i maltretiranje bilo kog novinara na radnom zadatku neprihvatljivo, te da se medijskim poslenicima mora obezbijediti da bez bilo kakvih pritisaka, a pogotovo bez uvreda i provociranja obavljaju svoj posao od javnog interesa.
– Očekujem da nadležni organi u zakonitom postupku utvrde odgovornost pojedinaca za sinoćnji incident, a predložiću da se komisija, koja istražuje istrage slučajeva prijetnji i nasilja nad
novinarima, pozabavi njihovim postupanjem i u ovom slučaju – saopštio je Jovović.
Sindikat medija pozvao je policiju da prilikom svih rizičnih događaja koje obezbjeđuje, posebnu pažnju obrati na novinare, fotoreportere i snimatelje i zaštiti ih od ovakvih nasrtaja.
– Strahujemo da će se slične stvari nastaviti zbog uzavrele političke atmosfere u državi – poručuju iz tog udruženja.
I Izvršni sekretar MSS-a Ranko Vujović ocijenio je neprihvatljivim da se sve dešavalo u prisustvu poslanika parlamenta i policije, te da niko nije reagovao na gnusne uvrede upućene novinaru, niti da je pokušao da ga zaštiti.
Kazao je da država može da dokaže da zaista želi da zaštiti novinare i omogući im da bez straha obavljaju svoj posao tako što će identifikovati počinice.
Napad na Šofranca osudila je i Crnogorska kulturna mreža (CKM), uz ocjenu da je u pitanju ,,pokazatelj malograđanštine, izliva šovinizma i mržnje prema svakom ko ne pripada četničkom pokretu“.
– Evidentno je, što i govori četnička ikonografija, da su doček Liješeviću organizovale političke partije koje su na vlasti. Apelujemo na Upravu za sport i mlade i Bokserski savez da dobro preispitaju da li je bokser Liješević nakon njegovog nedoličnog odnosa prema matičnoj državi dostojan da nastupa za crnogorsku reprezentaciju – kazali su iz CKM-a.
MN: Partije
Oglasile su se i političke partije – Socijaldemokrate Crne Gore, Bošnjačka stranka i Liberalna partija uz poruku da traže reakciju državnih organa i osudile one koji su maltretirali i vrijeđali novinara Javnog servisa.
Poslanik DPS-a i bivši ministar sporta Nikola Janović, Petru Liješeviću u čiji je uspjeh uvijek, kako kaže vjerovao, poručio je da ne dozvoli da bude žrtva političkih igara pojedinih poslanika i njihovih partija.
– Istih onih koji svih ovih godina navijaju protiv Crne Gore u svakom sportu, a sada su se prvi put u životu pojavili na aerodromu da proslave neku sportsku medalju i to okićeni tuđom zastavom. Upravo na takav način oni su još jednom dokazali svoju podređenost interesima druge države u čemu su neprikosnoveni šampioni. To predstavlja uvredu za svakog crnogorskog sportistu koji je gradio svoju karijeru i svoje najveće sportske rezultate proslavio pod našom lijepom crvenom zastavom, koja je zajednički sinonim njihovog prepoznavanja i uspjeha. Pred Petrom je svakako budućnost, a scene i uvrede upućene legendi sportskog novinarstva od strane pojedinaca, koji nijesu došli da proslave medalju nego da istu iskoriste za dokazivanje svoje odanosti tuđoj državi, poslale su ružnu poruku iz Crne Gore – zaključio je Janović.
RTCG: Scenama sa dočeka Liješevića nije mjesto u Crnoj Gori
Zbog nemile situacije koja se desila na aerodromu Podgorica, menadžment i uredništvo Javnog servisa uputio je otvoreno pismo ministru unutrašnjih poslova Sergeju Sekuloviću jer se kako navode policija, prisutna na aerodromu, ponašala inertno sa stanovišta fizičke zaštite ekipe RTCG i krajnje suzdržano prema rulji koja je reportera Šofranca prijeteći pozivala da izađe van.
– Tražimo da identifikujete osobe koje su vrijeđale našeg novinara, čiji se glasovi čuju na klipu objavljenom na društvenim mrežama. To što je naš novinar na krajnje dostojanstven način odgovorio na provokacije i javno izrazio želju da se čitavom slučaju ne pridaje značaj, ne umanjuje našu, ali ni vašu obavezu prema zaštiti novinara – naveli su iz RTCG.
Sa ovim slučajem oni će upoznati ambasade zapadnih zemalja, EU i OEBS-a u Podgorici, kao i međunarodna strukovna udruženja novinara.
Iz redakcije Sportskog programa Televizije Crne Gore kažu da im je bilo mjesto na aerodromu u Golubovcima, da dočekaju svjetskog vicešampiona i ovjekovječe ambijent slavlja i snagu iskrene emocije.
– Ono što je uslijedilo nema veze ni sa sportom, ni sa tradicionalnim crnogorskim viteškim doživljajem morala i ljudskosti. U atmosferi linča, naš novinar Nebojša Šofranac je na radnom zadatku, ne dajući nikakvog povoda, brutalno verbalno izvrijeđan. Sa gnušanjem osuđujemo nasrtaje na našeg kolegu, i
Preporučeno
odbacujemo shvatanje sporta kao sredstva za ispoljavanje najnižih strasti i raspirivanja mržnje – naveli su u reagovanju.