Jakšić Stojanović: Nema više zataškavanja nasilja u školama, utvrđuje se obaveza pokretanja prekršajnog ili krivičnog postupka

Jakšić Stojanović: Nema više zataškavanja nasilja u školama, utvrđuje se obaveza pokretanja prekršajnog ili krivičnog postupka

Standard

23/07/2025

15:09

Na današnjoj sjednici Skupštine Crne Gore poslanici su gotovo četiri sata raspravljali o Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju. Nova zakonska rješenja koja je predstavila ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović naišla su na podršku poslanika, uz ponuđene korekcije i dopune, nakon čega je ministarka poručila poslanicima da amandmane dostave što prije.

Jakšić Stojanović je, između ostalog navela da se po prvi put eksplicitno definiše zabrana svakog oblika nasilja u ustanovi od strane učenika, roditelja ili drugog lica i utvrđuje obaveza za pokretanje prekršajnog odnosno krivičnog postupka protiv lica koje to nasilje vrši, kao i utvrđuje obaveza MPNI da podzakonskim aktom uredi oblast koja se odnopsi na sadržaj i načine sprovođenja preventivnih aktivnosti.

“Poenta je da ustanove više ne mogu ignorisati i zataškavati bilo koji oblik nasilja, postoji obaveza da se protiv počinioca pokrene zakonom utvrđeni postupak”, navela je Jakšoć Stojanović.

Ona je istakla i da aktuelni zakon omogućava da se po konkursu za izbor direktora izabere drugorangirani ili trećerangirani kandidat, a izmjenama je utvrđena obaveza da za direktora vaspitno-obrazovne ustanove bude izabran isključivo prvorangirani kandidat, nakon sprovedenih provjera.

Poručila je i da MPNI neće prihvatiti zapošljavanje utemeljeno na ličnim, političkim i drugim kriterijuma.

Na dnevnom redu današnje sjednice je i Predlog zakona o izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za ovu godinu.

FOTO: SKUPŠTINA CG

Tok sjednice:

15.00 Ministarka Jakšić Stojanović uputila je molbu poslanicima da dostave što prije amandmane na Predlog zakona o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju, kako bi se sve što prije završilo.

Završena je rasprava o Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju. Poslanici će se naknadno izjasniti o tom aktu.

Nakon pauze u trajanju od 15 minuta poslanici će raspravljati o Predlogu zakona o izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za ovu godinu.

13.35 Radićemo reviziju rada onoga ko bi trebalo da bude revizor MPNI, saopštila je poslanica DPS-a Aleksandra Vuković Kuč.

“Jer prema našoj procjeni neko ko je potpredsjednik za oblast prosvjete, nauke i odnosa sa vjerskim zajednicama bi trebalo da bude supervizor i neko ko ocjenjuje i koordiniše i usmjerava rad Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija”, navela je Vuković Kuč.

13.27 Ministarka Jakšić Stojanović je poručila da zapošljavanje utemeljeno na ličnim, političkim i drugim kriterijuma, neće prihvatiti.

“Što se tiče obećavanja radnih mjesta, MPNI na to neće pristati. Upravo smo radili izmjene da u prosvjeti imamo najbolje ljude. Ja kao roditelj za svoje dijete želim najboljeg prosvjetnog radnika, direktora, pedagoga, a ono što želim svom djetetu želim i svakom djetetu u Crnoj Gori”, navela je Jakšić Stojanović.

13.05 Poslanik SD-a Boris Mugoša ukazao je da u dijelu defektologa postoji izazov, te da u tri sistema javne uprave postoji defektolog – u sistemu zdravstva, u sistemu socijalne zaštite i obrazovnom sistemu.

“I zbog toga je moj apel da idemo ka formiranju komore defektologa, ka uređenju ove oblasti, jer mislim da jedan značajan dio u prevenciji delikvenije se tiče defektologa, jer jedan dio njih se i obrazuje da bi se bavio prevencijom delikvencije. Volio bih da pričamo o tome i da raste broj djece koja koriste alkohol i psihoaktivne supstance”, naveo je Mugoša.

12.50 Abaz Dizdarević poslanik DPS-a osvrnuo se na riječi stručne javnosti i civilnog sektora o ovom zakonu. Prvobitno, kazao je da nije bilo inkluzije u procesu izrade zakona, pa tako dio stručne ajvnosti, kao i rositelji nisu bili uključeni.

“Postoji zabrinutost da bi neke odredbe mogle uticati na kvalitet nastave i status prosvjetnih radnika. Kritike su se često odnosile na nedovoljno jasne kriterijume za napredovanje i nagrađivanje nastavnika, što može dovesti do subjektivnosti i demotivacije, nedostatak mehanizama za zaštitu prosvjetnih radnika od političara ilu drugih uticaja…”, naveo je, između ostalog, poslanik Dizdarević.

12.37 Poslanica PES-a Jelenka Andrić kazala je da se ovim predlogom zakona vraća i vaspitni karakter koji je, kako navodi, prethodno bio zapostavljen.

“Ovaj zakon obećava sigurno obrazovanje u Crnoj Gori, u dijelu naselja, kao i inovativno, ako govorimo o onlajn nastavi koja se definiše po prvi put”, saopštila je Andrić.

Podržala je predlog da se izvrši rangiranje univerziteta. Ona je istakla da treba podržati amandman poslanice Laković, a koji se odnosi na ugovor na određeno vrijeme za nastavnike. Naime, tim amandamnom se predlaže da ugovor traje tokom cijele školske godine, što je Andrić ocijenila kao izuzetno važno imajući u vidu da time prosvjetni radnici više neće preko ljeta ostajati bez ličnog dohotka.

Andrić ističe i da je dobro što se nastavnik kroz ovaj zakon prepoznaje kao žrtva nasilja.

12.22 Poslanica DPS-a Zoja Bojanić Lalović saopštila je da se dešavao revanšizam po dubini u školama.

“Tako smo 2020. imali smjenu direktora, zaključili smo da je to koštalo državu oko pola miliona. Imate li podatke koliko je smjena nastavnika koštala svaku obrazovno-vaspitnu ustanovu?”, upitala je Bojanić Lalović ministarku.

Kada su u pitanju presude, Jakšić Stojanović je kazala da resor kojim rukovodi pokriva te troškove, jer se radi o velikim troškovima i smatraju da škole iako imaju neka sredstva za nešto drugo, bolje treba da ih iskoriste.

12.15 Poslanik SD-a Branislav Nenezić kazao je da nije Ministartvo prosvjete ono koje može riješiti svaki problem vršnjačkog nasilja. Naveo je da treba dopuniti definiciju šta je nasilje i zlostavljanje, prije svega zbog pedagoga i psihologa koji će ocjenjivati prijavu koje će dolaziti od učenika i nastavnog osoblja.

Istakao je da postoji nedoumica oko produženog boravka, tj u vezi sa obavezom dobavljanja važeće licence od pravnih ili fizičkih lica koja će pružati uslugu proguženog boravka za djecu.

“Već smo u julu, škola počinje za nešto više od mjesec, da ne dođemo u situaciju da se jednom dijelu roditelja stvori problem na terenu da djeca ne mogu koristiti uslugu produženog boravka u ustanovi u kojoj uče”, naveo je Nenezić.

11.59 Poslanica PES-a Nađa Laković smatra da našoj djeci čini štetu dio ovog zakonskog rješenja koji se odnosi na pravo na obrazovanje djece inostranih državljana koji se upisuju u naše škole.

“Amandman sam predala više kao roditelj nego kao poslanik iz razloga što smatram da našoj djeci čini štetu. Kao majka maloljetnoig djeteta od šest godina, imala sam problem. Naime, tu pada veliki teret na vaspitače i sve prosvjetne radnike, da dijete kada ima jezičku barijeru, ona/on mora da se potrudi da mu pomogne, međutim to ide na štetu naše djece”, navela je Laković.

Konkretno, izmjenama zakona predviđeno je da sranci kojima je odobren privremeni ili stalni boravak u Crnoj Gori, kao i stranci koji traže međunarodnu zaštitu, stranci pod supsidijarnom ili privremenom zaštitom i lica bez državljanstva jednaki su u ostvarivanju prava na obrazovanje sa crnogorskim državljanima u skladu sa posebnim zakonom.

11.50 Poslanik DPS-a Elvir Zvrko kazao je da se sistematski prišlo analizi Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju i ima dosta kvalitetnih izmjena u zakonu, a ohrabruje akcenat koji je dat na suzbijanju nasilja u školama.  Kako je dodao, kada su u pitanju kriterijumi za zapošljavanje, bilo bi korisno da se uvede i rangiranje univerziteta sa kojih dolaze kandidati.

“Nije isto da li neko dolazi sa univerziteta koji je rangiran među prvih hiljadu na svijetu ili je između 20.000. i 30.000. mjesta. Bilo bi korisno i da jedan od kriterijuma bude dužina studiranja”, naveo je Zvrko.

Ministarka Jakšić Stojanović kazala je da je smislen predlog da se uvaži dužina studiranja, a kada je u pitanju rangiranje univerziteta i to su prepoznali kao problem, ali nisu znali kako da ga riješe. Poslanik Zvrko je kazao da ima načina kako se mogu rangirati univerziteti.

11.45 Ovim zakonom, navodi Jakšić Stojanović, uvode se kriterijumi koji će omogućiti da se u prosvjeti zapošljavaju najbolji i koji će onemogućiti zloupotrebu bilo koje vrste kada je u pitanju proces zapošljavanja.

Između ostalog, kako je dodala, ovim zakonom se utvrđuje mogućnost za procjenu kvaliteta rada nastavnika, a ukoliko se procjenom utvrdi da ne zadovoljava kriterijume šalje se na pohađanje dodatnih programa –  a ako se nakon ponovne procjene utvrdi da nastavnik ne zadovoljava propisane kriterijume, neće više moći da ozvodi nastavu, dok prava iz radnog odnosa ostvaruje kao zaposleni za čijim je radom prestala potreba.

Kako je navela Jakšić Stojanović, direktor škole može privremeno zabraniti rad nastavniku protiv kojeg je podnijeta prijava za seksualno uznemiravanje učenika ili zaposlenog, do okončanja postupka.

“Ako postoji osnovana sumnja, privremeno udaljavanje nastavnika štiti potencijalne žrtve dok tzraje istraga”,navela je Jakšić Stojanović.

11.30 Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović pred poslanicima obrazlaže Predlog zakona o izmjenama i dopunamaOpšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju.

Kako je, između ostalog navela, ovim zakonom po prvi put eksplicitno definiše zabrana svakog oblika nasilja u ustanovi od strane učenika, roditelja ili drugog lica i utvrđuje obaveza za pokretanje prekršajnog odnosno krivičnog postupka protiv lica koje to nasilje vrši, kao i utvrđuje obaveza MPNI da podzakonskim aktom uredi oblast koja se odnopsi na sadržaj i načine sprovođenja preventivnih aktivnosti.

“Poenta je da ustanove više ne mogu ignorisati i zataškavati bilo koji oblik nasilja, postoji obaveza da se protiv počinioca pokrene zakonom utvrđeni postupak”, navela je Jakšić Stojanović.

Ona je istakla i da aktuelni zakon omogućava da se po konkursu za izbor direktora izabere drugorangirani ili trećerangirani kandidat, a izmjenama je utvrđena obaveza da za direktora vaspitno-obrazovne ustanove bude izabran isključivo prvorangirani kandidat, nakon sprovedenih provjera.

“Na ovaj način se ne ostavlja mogućnost izbora drugog, osim kandidata koji, u skladu sa propisanim kriterijumima, ostvario najbolji rezultatat na provjeri znanja, vještina i kompetencija, čime će se ovaj postupak u potpunosti učiniti transparentnim i obezbijediti izbor najboljih kandidata”, rekla je Jakšić Stojanović.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović je govoreći o izmjenama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju navodi da se ovim zakonom po prvi put eksplicitno definiše zabrana svakog oblika nasilja u ustanovi od strane učenika, roditelja ili drugog lica i utvrđuje obaveza za pokretanje prekršajnog odnosno krivičnog postupka protiv lica koje to nasilje vrši.

“Ustanove više ne mogu ignorisati i zatrškavati bilo koji oblik nasilja, postoji zakonska obaveza da se protiv počinioca pokrene zakonom utvrđeni postupak. Dodatno, izredam odgovarajućih pravilnika uvodi se sistematski pristup u prevenciji”, kazala je ministarka.

Izvor: Antena M
Izvor (naslovna fotografija):FOTO: SKUPŠTINA CG

Ostavite komentar

Komentari (0)

X