Tokom posjete, komesar je razgovarao s predsjednikom Jakovom Milatovićem, predstavnicima vlade, parlamenta, Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda, te predstavnicima civilnog sektora.
„Impresioniran sam napretkom koji je Crna Gora postigla. Zakonodavni okvir za zaštitu ljudskih prava je solidan, a institucije, poput Ombudsmana, uživaju visoko povjerenje građana“, istakao je Türk.Ipak, upozorio je na porast govora mržnje, posebno na televiziji, internetu, sportskim događajima i čak u obrazovnom sistemu. Naveo je da i pojedini političari koriste razdornu retoriku radi političke koristi, što dodatno produbljuje društvene podjele.
Posebno zabrinjava, kako je naveo, govor mržnje usmjeren protiv žena, Roma, Egipćana, LGBTIQ+ osoba i osoba s invaliditetom. „Žene koje obavljaju javne funkcije često su nesrazmjerno izložene mizoginom i nasilnom jeziku“, dodao je.
Komesar je pozvao političke lidere da preuzmu odgovornost i da svojim primjerom promovišu jedinstvo i poštovanje međunarodnih standarda ljudskih prava.
Pozdravio je napore Crne Gore u jačanju slobode medija i istakao važnost istraga o napadima na novinare, napomenuvši da još nije postignuta puna pravda u nekim slučajevima, uključujući ubistvo novinara Duška Jovanovića 2004. godine.
Govoreći o ljudskim pravima LGBTIQ+ zajednice, Türk je podržao legalizaciju istopolnih partnerstava i pozvao na usvajanje zakona o priznavanju pola na osnovu samoodređenja, bez zahtjeva za sterilizaciju.
Takođe je pozvao na zabranu maloljetničkih brakova i dalji napredak u oblasti tranzicijske pravde, pozdravivši novu strategiju za istragu ratnih zločina i otvaranje starih slučajeva.
Na kraju, komesar je istakao značaj živahnog civilnog sektora u Crnoj Gori, naglašavajući potrebu da mu se osigura slobodan i bezbjedan prostor za djelovanje.
Preporučeno
„Nadam se da će ova posjeta ojačati našu saradnju u cilju unapređenja ljudskih prava, kako u Crnoj Gori, tako i širom svijeta“, poručio je Türk.