Zeković dodaje da je potrebne promjene u Tužilaštvu neophodno sprovesti uz poštovanja naših evropskih obaveza, standarda i mišljenja Evropske i Venecijanske komisije, kako bi garantovali samostalnost Državnog tužilaštva i omogućili nastavak našeg evropskog puta.
”Stagnacija u integracionom procesu i značaj koji ovi zakoni imaju za ključna pregovaračka poglavlja 23 i 24 obavezuju na konsultacije sa Evropskom komisijom, kako bi promjene doprinijele samostalnosti institucija i našem evropskom putu. Zbog toga je zakon potrebno uskladiti sa Evropskom komisijom, a ne politički isplatiti DF.
Potpredsjednik Abazović je najavljujući zakone saopštio da ostaju “maksimalno otvoreni za sve kritike, sugestije i komentare NVO sektora, međunarodnih organizacija koje se bave tom problematikom ili domaće stručne javnosti”, a to je nemoguće ukoliko tekst izmjena koji je pripremljen i dalje nije dostupan ni poslanicima”, ističe Zeković.
On dodaje da je dosadašnji način bavljenja vladajuće većine ovom važnom materijom bio do kraja netransparentan i neinkluzivan i svodio se uglavnom na partijske sastanke iza zatvorenih vrata, što je stvaralo opravdan osjećaj dijela javnosti da su ovi zakoni samo dio unutrašnje partijske trgovine i namirivanja partijskih interesa, kako bi se zadovolji DF, a ne ubrzale evropske integracije.
”Socijaldemokratska partija još jednom poziva predsjednika Skupštine Crne Gore da pokrene dijalog o potrebnom izboru novih nosilaca pravosudnih funkcija, podsjećajući da naš stav o dijalogu dijele i svi naši međunarodni partneri. Bez najšireg političkog dijaloga nema stabilizacije političkih prilika, kao ni cjelovitog, ustavnog i evropskog načina rješavanja izazova u pravosuđu i drugim važnim oblastima”, zaključuje Zeković.
Preporučeno