Porazom od Danske u četvrtak veče pod Goricom, fudbaleri Crne Gore su se oprostili od sna o prvom velikom takmičenju, jer su im ostale samo teorijske šanse za plasman na Mundijal u Rusiji.
Možda bi sve bilo drugačije da Stevan Jovetić nije morao da napusti teren zbog povrede u 20. minutu, da je Fatos Bećiraj mogao da igra, da odbrana nije bila smušena i dozvolila Kristijanu Eriksenu da praktično bez bloka pogodi mrežu Danijela Petkovića…
Neko sada još više žali zbog propuštene pobjede u Jermeniji i nestvarnog poraza 2:3, nakon 2:0, za zicerom Aleksandra Šofranca protiv Poljske pri rezultatu 1:1 i nepotrebnom istrčavanju Mladena Božovića, koje je omogućilo Lukašu Piščeku da postigne pobjedonosni gol…
Sve je to, ipak, prošlost. Što se prije to shvati i nauči iz grešaka, kojih nije bilo mnogo, ako se uzme u obzir da je ovo praktično novi tim, budućnost će biti bolja.
„Hrabri sokoli“ u nedjelju u Varšavi završavaju peti kvalifikacioni ciklus, a drugi najuspješniji, jer su došli do baraža za Evropsko prvenstvo 2012. godine i ispali od Češke.
Ali, kada se za nekoliko godina budu svodili računi, možda ćemo na ove kvalifikacije gledati kao na početak stvaranja istorijske generacije, koja je prva stigla do velikog takmičenja.
Ljubiša Tumbaković je postavljen za selektora 19. januara 2016. godine i naslijedio je tim u rasulu. Očajne kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u Francuskoj, u kojima je Crna Gora imala čak 17 bodova manje od Austrije, devet od Rusije, a sedam od Švedske, natjerale su i najoptimističnije navijače da dignu ruke od „sokola“.
Činilo se da je šansa za odlazak na veliko takmičenje propuštena, jer od one generacije iz kvalifikacija za Euro 2012 je ostao malo ko. Mirko Vučinić je pokidao prednje ukrštene ligamente, Marka Bašu su povrede uništile, a Nikola Drinčić, Vladimir Božović, Simon Vukčević, Savo Pavićević, Dejan Damjanović, Milorad Peković i mnogi drugi su završili što igračku, što reprezentativnu karijeru.
Tumbaković je stigao nakon što je Crna Gora doživjela jedan od najtežh poraza – 4:1 od Makedonije u Skoplju 15. novembra 2015. godine, što je bio posljednji meč Vučinića pred tešku povredu, od koje se do dan-danas nije oporavio i zbog koje je praktično završio karijeru, iako to niko neće javno da kaže.
Najtrofejniji trener u istoriji Partizana je morao da nastavi onamo gdje je stao Branko Brnović i u potpunosti se osloni na mlađe igrače. Debitovao je protiv Grčke u porazu 2:1, potom je remizirao sa Bjelorusijom u Podgorici (0:0) i izgubio od Turske u Antaliji (1:0) golom Mehmeta Topala u 94. minutu.
Nije bilo pobjede, ali se pojavila nada kod navijača da bi mogla da se ponovi era Zlatka-Cica Kranjčara, koji je takođe krenuo loše u prijateljskim mečevima, a onda napravio dar-mar u istorijskim kvalifikacijama za Euro 2012, prije nego što je Dejan Savićević napravio najveću grešku i uručio mu otkaz.
Tumba je „izmislio“ nekoliko igrača iz domaće lige, od kojih je najveće i najprijatnije iznenađenje bio Aleksandar Šćekić. Kvalifikacije su počele 4. septembra prošle godine u Klužu, gdje je Crna Gora u nevjerovatnoj drami osvojila bod. Rumuni su poveli u 85. minutu, Jovetić izjednačio u 87, da bi u u 96. minutu promašio penal.
Mjesec kasnije, „sokoli“ su se poigravali sa Kazahstanom (5:0) pod Goricom, a tri dana kasnije ostvarili jednu od najvećih pobjeda – 1:0 protiv Danske u Kopenhagenu, nakon magične asistencije Jovetića i sjajne realizacije Bećiraja.
Crna Gora je sanjala čudo, jer je nakon tri kola dijelila 1. mjesto u grupi sa Poljskom, a ond aje stigao baksuzni 11. novembar. Na petu godišnjicu poraza od Češke u Pragu u prvoj utakmici baraža za Euro 2012, Tumbini puleni su vodili 2:0 na poluvremenu protiv Jermenije u Jerevanu golovima Damira Kojaševića i Jovetića.
Moglo je da bude i ubjedljivije, ali su šanse propuštene i stigla je neočekivana kazna. Grigorjan u 50. i Harojan u 74. minutu su izjednačili, da bi Gazarjan u 93. minutu sa gotovo 40 metara šokirao Mladena Božovića i donio senzacionalnu pobjedu.
U martu je u Podgoricu stigla Poljska, a izuzetno oslabljeni tim, bez Jovetića, Baše, Marka Simića i Žarka Tomaševića se herojski držao. Stefan Mugoša je „poništio“ gol Roberta Levandovskog z slobodnog udarca, a onda je Šofranac promašio zicer nad zicerima. Kazna je bila brutalna…
Bilo je jasno da je 1. mjesto neuhvatljivo i da će Crna Gora morati da se bori za baraž sa Danskom i znalo se da će sinoćnji meč biti ključan. Uvod je bio sjajan – savladali su Jermenija (4:1), Kazahstan (3:0) i Rumunija (1:0), ali su opet kao pred Poljsku počele muke.
Bećiraj je u 85. minutu utakmice sa Rumunijom naivno dobio žuti karton i otpisao sebe iz konkurencije za meč odluke, a onda se na zagrijavanju povrijedio i Jovetić, koji je odigrao spektakularne kvalifikacije i upisao sedam golova i tri asistencije.
Jo-Jo je stegao zube, izdržao do 20. minuta, ali više nije mogao. Kapiten je uz suze otišao na klupu, sa njim su plakali i najemotivniji navijači, jer su shvatili da je šansa za odlazak u Rusiju propala…
Kada prođe tuga, shvatićemo da su ove kvalifikacije bile pun pogodak. Jeste da „sokola“ neće biti na Mundijalu, ali je stvorena prava podloga za odlazak na Euro 2020.
Crna Gora je dobila golmana za narednu deceniju, 24-godišnjeg Danijela Petkovića, Tumbaković je lansirao u orbitu mlade zvijezde Partizana Marka Jankovića i Nebojšu Kosovića, koji je odigrao nekoliko odličnih utakmica prije teške povrede koljena, a i ostatak ekipe je mlad.
Marko Vešović (26) je izrastao u jednog od lidera tima, Žarko Tomašević (27) je pouzdan na poziciji lijevog beka, iako je štoper, o Stefanu Saviću (26) je izlišno bilo šta i pričati, jer je jedan od najboljih defanzivaca svijeta, Adam Marušić (24) igra sve bolje i za Lacio, Nikola Vukčević (25) je standardan u Bragi, Mirko Ivanić (24) pravo pojačanje, a još mnogo dobrih sezona je i pred Bećirajem (29), Stefanom Mugošom (25), dok lider ekipe Stevan Jovetić 2. novembra slavi 28. rođendan.
Dakle, Tumba ima spreman tim za kvalifikacije za Euro 2020 i Mundijal 2022, jer je najstariji član ekipe Marko Simić 16. juna napunio tek 30 godina…
Uostalom, Evropsko prvenstvo je prava šansa za manje reprezentacije, kao što je Crna Gora. Na kontinentalnoj smotri učestvuju 24 selekcije, a osim kroz kvalifikacije, do šampionata koji će se održati u 13 gradova u 13 država je moguće doći i kroz novoformiranu Ligu nacija. Ali, o tome će se pričati tek kada dođe vrijeme za to…
Preporučeno