Istakao je da bi uz dugu listu optužbi i sumnji u postojanje nepravilnosti na izborima bilo važno stvoriti jasnu sliku o ovim pitanjima, najbolje kroz nezavisnu profesionalnu istragu, koju bi prihvatili svi politički akteri.
„Primijetili smo zloupotrebu javnih resursa, nedostatak razdvajanja zvaničnih funkcija od aktivnosti u okviru kampanje, kao i pritisak na glasače, uključujući slučajeve kupovine glasova. Generalno, veoma su zabrinjavajući pritisak na glasače, stavljanje naglaska na lično diskreditovanje oponenata i gruba retorika tokom kampanje“, rekao je Šider.
Naveo je da posmatračaka misija u kojoj je bio nije uradila izvještaj samo o biračkim mjestima koje je posjetila, a obišla ih je više od deset, već obuhvata i izvještaje drugih i informacije do kojih je došla prije i poslije izbornog dana.
„Na primjer, vidjeli smo dokaze o masovnoj fantomskoj registraciji“, rekao je Šider.
Na pitanje šta bi poručio Akeksandru Vučiću rekao je da bi predsjednik Srbije tebalo da ujedini sve srpske političare i iskoristite svoju moć da radi na evropskom društvu sa modernim standardima vladavine prava i snažnom demokratijom u koju se može imati povjerenja.
Preporučeno
„EU očekuje da kredibilni izvještaji o nepravilnostima budu istraženi na transparentan način, što takođe uključuje navode povezane sa lokalnim izborima u Beogradu. Evropska komisija je reagovala prilično oštro, navodeći da sa zabrinutošću zaključuje da su neophodne reforme izbornog procesa, pošto je pravilno funkcionisanje srpskih demokratskih institucija ključno za proces pidruživanja Srbije Evropskoj uniji“, kazao je Šider.