Na fotografijama koje se dijele društvenim mrežama može se vidjeti jaka, crvena svjetlost koja je obasjala nebo. Rezultat je to jake solarne oluje koja je u toku. Inače aurora borealis zabilježena je i dijelovima Slovenije i Mađarske, piše Klix.ba.
Kad se pojavi aurora boreallis, često se na nebu čuje prasak, a veliki, sjajni luk koji je neprestalno u pokretu, osvijetli noć. Blistavi zraci svjetlosti ponekad se rašire poput lepeze, nekad zasvijetle kao jaki reflektori ili se iznenada počnu pomjerati gore-dolje.
Dalje prema sjeveru, tj. prema višim geografskim širinama i bliže polu polarna svjetlost često izgleda kao velika plamena zavjesa koja visi s neba i njiše se lijevo-desno, dok po njenim pokretnim naborima trepere narandžasti, zeleni i plavi plamenovi.

Kratkoročna prognoza intenziteta auroralnog ovala SpaceWeatherLivea za sjevernu i za južnu hemisferu temelji se na uslovima solarnog vjetra i međuplanetarnog magnetskog polja (IMF) koje je izmjerila svemirska letilica DSCOVR.
Preporučeno
Aurora borealis svoj najveći sjaj ne dostiže iznad Sjevernog pola, već se najbolje vidi oko Hadsonovog zaliva u Kanadi, u sjevernoj Škotskoj te u južnoj Norveškoj i Švedskoj, piše Klix.ba.