Dužnost v.d. predsjednice preuzela je 5. novembra 2020. godine, kao tadašnja predsjednica Skupštine Kosova, u skladu s Ustavom Kosova, nakon što je Hašim Tači podnio neopozivu ostavku na predsjedničku funkciju.
Tači je podnio ostavku nakon što je Specijalni sud sa sjedištem u Hagu protiv njega podigao optužnicu za ratne zločine tokom sukoba na Kosovu.“Čitav svijet je vidio zločine koje je počinila Srbija”
Upravo u tom periodu Vjosa Osmani napušta Demokratski savez Kosova i pridružuje se Pokretu Samoopredjeljenje sadašnjeg novoizabranog premijera Albina Kurtija.
Nedavno je, u intervjuu za BBC, govoreći o Specijalnom sudu u Hagu, rekla da pravda ne može biti zadovoljena “dok se ne riješe srpski zločini”.
“Čitav svijet je vidio zločine koje je počinila Srbija”, kazala je Vjosa Osmani i dodala da će pravda biti zadovoljena “tek kada se Srbija pokaje i izvini” te osigura da oni koji su počinili te zločine budu izvedeni pred lice pravde.
Prema podacima iz njene biografije, Vjosa Osmani, pored maternjeg albanskog, govori španski, turski, engleski i jezik kojim se služe narodi u regiji.
Rođena je 1982. godine u Mitrovici, gdje je završila osnovnu i srednju školu.
Profesorica iz predmeta o međunarodnom pravu
Diplomirala je pravo na Univerzitetu u Prištini, gdje je kasnije predavala kao profesorica iz predmeta o međunarodnom pravu, a kao profesor univerziteta predavala je i u SAD-u.
Godine 2004. dobila je stipendiju za završetak magistrature na Univerzitetu u Picburgu, a 2009. godine je, zahvaljujući pokazanom uspjehu, ponovo osvojila punu stipendiju za doktorske studije na istom fakultetu.
Kao studentkinja Univerziteta u Prištini, radila je za Misiju Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK).
Kasnije je sarađivala s brojnim međunarodnim organizacijama – od Crvenog krsta, preko Misije Vijeća Evrope na Kosovu, pa sve do Američke organizacije za pomoć i podršku (USAID).
Preporučeno
Udata je i majka dvije djevojčice.