Pompeo sa Stoltenbergom o tenzijama između Atine i Ankare

Pompeo sa Stoltenbergom o tenzijama između Atine i Ankare

Standard

27/09/2020

21:10

Američki državni sekretar Majk Pompeo razgovarao je s generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom o tenzijama izmedju Grčke i Turske na istočnom Mediteranu.

Pompeo, koji noćas stiže u zvaničnu posjetu Grčkoj, napisao je na Tviteru da je sa Stoltenbergom razgovarao o „deeskalaciji situacije na istočnom Mediteranu“ i ponovo „ukazao na značaj jedinstva NATO“.

Uvijek napeti odnosi Grčke i Turske, dvije članice NATO, dodatno su zategnuti ove godine, zbog dugotrajnih sporova među kojima su pitanje morske granice i prava na traganje za nalazištima nafte i gasa u istočnom djelu Sredozemnog mora.

Grčka u tom sporu ima veliku podršku Francuske.

Pompeo treba da stigne u Solun nedugo poslije ponoći, u okviru petodnevne turneje po Evropi, tokom koje će posjetiti Italiju, Vatikan i Hrvatsku.

Stejt department je naveo da će se Pompeo sastati s premijerom Grčke Kirijakosom Micotakisom i ministrom vanjskih poslova Nikolaosom Dendijasom kako bi podstakao zajedničku posvećenost dvije zemlje jačanju bezbjednosti, miru i prosperitetu u istočnom Mediteranu i ukazao na najbolji odnos Vašingtona i Atine u više decenija.

Pompeo će u Grčkoj ostati do srijede kada leti za Rim.

Izvor: BETA
Izvor (naslovna fotografija):Majk Pompeo

Ostavite komentar

Komentari (0)

X