Odlazak kontraverzne Mire Marković: Ostavila misterije, politička ubistva, istorijske tajne

Odlazak kontraverzne Mire Marković: Ostavila misterije, politička ubistva, istorijske tajne

Standard

14/04/2019

15:02

Supruga nekadašnjeg predsjednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića, Mira Marković preminula je danas, pišu beogradski mediji.

Supruga nekadašnjeg predsjednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića, Mira Marković preminula je danas, pišu beogradski mediji.

Široj javnosti poznata je po političkom angažmanu, te je na političku javnu scenu zvanično ušla osnivanjem političke partije Jugoslovenska levica (JUL) čija je bila predsjednica.

Zbog svojih političkih i nepolitičkih djela kao i mnogobrojnih malverzacija, za njom je 2005. godine raspisana potjernica nakon čega je pronašla azil u Rusiji koja nije željela da je isporuči srpskim vlastima.

Povezani članci

Iako se u srpskoj i svjetskoj javnosti spekulisalo da Markovićeva stoji iza brojnih maleverzacija i ubistava političkih neistomišljenika i novinara, Apelacioni sud u Beogradu je 28. marta 2019. ukinuo presudu kojom je osuđena na godinu dana zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja pri dodjeli državnih stanova, te naložio da se suđenje ponovi.

Još kao gimnazijalka pridružila se Savezu komunista, a 1994. godine osnovala JUL koji je narednih šest godina bio glavni koalicioni partner Miloševićevoj Socijalističkoj partiji Srbije (SPS).

Sa pokojnim Miloševićem imala je dvoje djece, sina Marka i ćerku Mariju.

Sudski procesi

Apelacioni sud u Beogradu nedavno je ukinuo presudu kojom je Mira Marković osuđena na godinu dana zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja pri dodjeli državnih stanova i naloženo je da se suđenje ponovi i da se u novom postupku otklone povrede na koje je ukazao.

Inače, Viši sud u Beogradu je 27. juna prošle godine izrekao prvostepenu presudu kojom je nekadašnja predsjednica JUL-a osuđena na godinu dana zatvora jer je uticala na članove vladine komisije da nezakonito dodjele stan 2000.

Njoj je suđeno u odsustvu, s obzirom da je živela u Moskvi.

Šverc duvana

Protiv Mire i njenog sina Marka Miloševića je 2006. pokrenuta i istraga zbog sumnje da su učestvovali u švercu cigareta devedesetih godina. U spisima Tužilaštva za organizovani kriminal Miloševićeva supruga bila je označena kao važna karika u tom švercerskom lancu jer je jedan njen poziv tadašnjem direktoru Carine Mihalju Kertesu bio dovoljan za propuštanje kontingenta cigareta.

Ubistvo Ćuruvije

Iako zvanično nije optužena da je učestvovala u ubistvu Slavka Ćuruvije, vlasnika “Dnevnog telegrafa”, ime Mire Marković se pominjalo u istrazi ovog zločina. Navodno, bila je kivna na Ćuruviju zbog njegovog novinarskog rada, pa je u “Politici ekspres” naručila sramni tekst “Ćuruvija dočekao bombe”. Taj tekst bio je početak hajke na Ćuruviju i uvod u njegovu likvidaciju.

Biografija

Mirjana Marković rođena je 10. oktobra 1942. u Požarevcu. Studirala je studije Sociologije na Univerzitetu u Beogradu, gdje je i doktorirala. Bila je profesorka sociologije na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu.

Sociologiju je predavala i kao redovna profesorka na Američko-francuskom univerzitetu za menadžment u Beogradu i na Fakultetu za međunarodni menadžment u Beogradu.

Pored toga bila je i redovna članica Ruske akademije društvenih nauka, gostujući profesor Moskovskog državnog univerziteta Lomonosov i počasni profesor Univerziteta Lomonosov u Moskvi. Objavila je oko sto radova iz područja sociologije, kao i dva udžbenika sociološke tematike. Dela su joj prevedena na mnoge jezike, kao što su ruski, engleski, kineski, grčki.

Pored akademske karijere, najpoznatija je bila po političkom angažmanu. Komunističke ideje naslijedila je iz svoje porodice, koje je kasnije prenijela u svoje djelovanje u javnoj politici

Osnivačica je i prva predsjednica političke partije Jugoslovenska levica (JUL).

Još kao gimnazijalka pridružila se Savezu komunista, a 1994. godine osnovala JUL koji je narednih šest godina bio glavni koalicioni partner Miloševićevoj Socijalističkoj partiji Srbije (SPS).

Mira Marković je 2003. godine napustila Srbiju i zatražila politički azil u Rusiji.

Markovićeva je autorka nekoliko knjiga, a među poslednjima koje je objavila bili su memoari „Bilo je to ovako“ u kojoj opisuje svoj život od rođenja do izručenja Slobodana Miloševića sudu u Hagu.

 

 

Ostavite komentar

Komentari (0)

X