Ovaj potez dolazi nakog spora Harvarda sa Bijelom kućom oko federalnog finansiranja. Naime, Trampova administracija je u aprilu zamrznula 2,2 milijarde dolara sredstava Harvardu nakon što su sa ovog univerziteta poručili da neće popustiti zahtjevima administracije, uključujući i reformu svog programa za međunarodne studente.
Iz Harvarda poručuju da je odluka kojom se univerzitetu zabranjuje upis stranih studenata “nezakonita“ i ističu da rade “na brzom pružanju smjernica i podrške članovima naše zajednice“.“Potpuno smo posvećeni održavanju mogućnosti Harvarda da ugosti naše međunarodne studente i naučnike, koji dolaze iz više od 140 zemalja i neizmjerno obogaćuju univerzitet i ovu naciju. Ova odmazdna akcija prijeti ozbiljnom štetom zajednici Harvarda i našoj zemlji i potkopava akademsku i istraživačku misiju Harvarda“, navodi portparol univerziteta Džejson Njutn.
Ova odluka Trampove administracije, koja prijeti da će represiju profiriti i na druge univerzitete, primoraće strane studente koji trenutno pohađaju Harvard da se prebace na druge škole ili da izgube svoj legalni status.
Američko Ministarstvo unutrašnje bezbjednosti saopštilo je prošlog mjeseca da će Univerzitet Harvard izgubiti mogućnost upisa stranih studenata ako ne ispuni zahtjeve Trampove administracije za razmjenu informacija o nekim korisnicima viza.
Ministarka unutrašnje bezbjednosti, Kristi Noem, napisala je pismo Harvardu u kome je zahtijevala evidenciju o onome što je nazvala “nezakonitim i nasilnim aktivnostima“vlasnika studentskih viza Harvarda do 30. aprila.
“Ova administracija smatra Harvard odgovornim za podsticanje nasilja, antisemitizma i koordinacije s Komunističkom partijom Kine na svom kampusu. Privilegija je, a ne pravo, da univerziteti upisuju strane studente i koriste njihove veće školarine kako bi pomogli u popunjavanju svojih višemilijarderskih fondacija. Harvard je imao mnogo prilika da učini pravu stvar. Odbio je“, navela je Noem.
Dodala je da je Harvard izgubio sertifikat za program razmhene studenata zbog nepoštovanja zakona.
“Neka ovo posluži kao upozorenje svim univerzitetima i akademskim institucijama širom zemlje“, zaključila je Noem.
Prema univerzitetskoj statistici, Harvard je u školskoj 2024-2025. godini upisao skoro 6.800 međunarodnih studenata, što čini 27 odsto ukupnog broja upisanih.
U 2022. godini, kineski državljani su bili najveća grupa stranih studenata sa 1.016, pokazali su univerzitetski podaci. Slede studenti iz Kanade, Indije, Južne Koreje, Velike Britanije, Njemačke, Australije, Singapura i Japana.
Pipa Noris, autorka i predavačica uporedne političke nauke na Harvardovoj Kenedi školi za državnu upravu, ističe za Gardijan da Tramp u suštini uskraćuje američkim studentima međunarodno znanje i samim tim slabi Ameriku.
Noris objašnjava da je oko 90 odsto njenih studenata iz inostranstva.
“Zamislite da ste potrošili mnogo novca i resursa da biste došli na Harvard, upisali ste drugu ili treću godinu osnovnih studija, ili drugu godinu master studija, i oni kažu: ‘Pa, žao mi je, znate, nećete moći da studirate ovde sljedeće godine.’ Mislim, to je poražavajuće“, smatra Noris.
Eliot Vilijams, pravni analitičar CNN-a i bivši savjetnik Senatskog odbora za pravosuđe, smatra da je najnoviji potez Trampove administracije “otišao toliko daleko da će sigurno izazvati veoma snažan pravni izazov”.
Kako objanjava, postoje dobro uspostavljeni pravni postupci za oduzimanje sertifikata školi, a prema Vilijamsu, izgleda da administracija nije poštovala te postupke.
Džejson Furman, profesor ekonomije na Harvardu i bivši zvaničnik administracije Baraka Obame, naziva mjeru „užasnom na svakom nivou“.
“Nemoguće je zamisliti Harvard bez naših nevjerovatnih međunarodnih studenata. Oni su ogromna korist za sve ovdje, za inovacije i Sjedinjene Države u širem smislu“, kaže Furman.
Podsjetimo da je predsjednik Harvarda, Alan Garber, u aprilu naglasio da nijedna vlada – bez obzira na to koja je stranka na vlasti – ne bi trebalo da diktira šta privatni univerziteti mogu da predaju, koga mogu da prime i zaposliju, i koje oblasti studija i istraživanja mogu da se bave.
Kako će ova odluka finansijski uticati na Harvard?
Strani studenti uglavnom plaćaju punu školarinu na američkim koledžima, dijelom zato što većina njih nema pravo na federalnu finansijsku pomoć, što donosi značajno finansiranje koledžima.
Više od tri četvrtine međunarodnih studenata prvenstveno sami finansiraju svoje obrazovanje, otkrio je Institut za međunarodno obrazovanje. Manje od jedne petine je dobilo osnovno finansiranje od svog američkog koledža ili univerziteta.
Iako je Harvard najstariji i najbogatiji univerzitet u zemlji sa ogromnim fondom od 53,2 milijarde dolara koji bi mogao da pomogne u nadoknadi eventualnih smanjenja, stručnjaci i pregled Harvardovih finansija pokazuju izazove sa korišćenjem tog fonda, ranije je pisao CNN.
Preporučeno
Fondovima se ne može pristupiti u bilo kom trenutku kao bankovnim računima. Moraju se održavati trajno i uglavnom su zakonski ograničeni.