test

ISTORIJSKI TRENUTAK: KRUNISAN ČARLS III

Standard

06/05/2023

10:54





Krunisanje Čarlsa Trećeg uz vjersku ceremoniju staru 1.000 godina i dvodnevno slavlje u Velikoj Britaniji, danas je u centru pažnje cijelog svijeta. Svečanost je počela u 12 časova i trajaće oko dva sata, a ovoj prestižnom događaju, pored članova kraljevske porodice, prisustvuju čitav niz državnih zvaničnika, kao i pripadnika kraljevskih porodica drugih zemalja.

13:28 Kraljica Kamila

screenshot YT

13:21 U toku je krunisanje Kamile

13:16 “Zaklinjem ti se na vjernost”

Princ Vilijam odao je počast ocu tokom ceremonije.

Kao nasljednik prijestola, Vilijam, inače princ Velsa, kleknuo je pred oca i rekao:

“Ja, princ Vilijam, zaklinjem se da ću biti lojalan…. Neka mi Bog pomogne”; naveo je on.

13:15 Masa nezadovoljnih tokom krunisanja

13:06 Ceremonija nije svima pretjerano zanimljiva

13:05 Istorijski trenutak

13:01 Krunisan Čarls III

Kraljevska kruna stavljena je na glavu kralja, iz povike: Bože čuvaj kralja. Kralj Čarls postao je sedmi monarh koji je ponio zlatnu krunu Svetog Edvarda. Širom Londona čuju se zvona.

foto PA

Kralja Čarlsa III u Vestminsterskoj opatiji krunisao je kenterberijski nadbiskup Džastin Velbi. Velbi je rekao:

“Kralju kraljeva i Gospodu nad gospodarima, blagoslovi, molimo te, ovu krunu, i tako posveti slugu svoga Čarlsa, na čiju glavu je danas stavljaš u znak kraljevskog veličanstva, da bude ovjenčan tvojom milostivom naklonošću i ispunjen obiljem milosti i svih kneževskih vrlina; kroz Njega koji živi i vlada nad svim stvarima, jedan Bog, u vjekove vjekova. Amin”.

12:59 Kralju dat mač da “dijeli pravdu”

Kralju je uručen ukrašeni mač, a nadbiskup Kanterberija mu je tokom službe rekao da ga koristi kako bi sa njime “dijelio pravdu, zaustavio nemoralno ponaašnje, zaštitio crkvu i sve ljude dobre volje”.

12:58 Kralj je u krunidbenoj stolici

12:53 Kralj u zlatnoj odori nakon miropomazanja

12:50 Korisnicima društvenih mreža jedan detalj zapao za oko

12:36 Sa kim je Hari došao na očevo krunisanje?

Krunisanju ne prisustvuje njegova supruga Megan Markl, a on je u Vestminstersku opatiju stigao u pratnji svojih sestričina, princeza Evgenije i Beatris i njihovih supruga.

12:34 Kraljevski par na ceremoniji

Foto: Profimedia
Pool photo by Wpa

12:32 Sunak pročitao odlomak iz Biblije

Aktuelni premijer Velike Britanijen Riši Sunak obratio se zvanicama na ceremoniji i tom prilikom pročitao odlomak iz Biblije, iako je hinduista.

12:30 Prisutni uzvikuju: Živjela Kraljica

12:29 “Bože čuvaj kralja Čarlsa”

12:17 Zakletva na Bibliji

Kralj je pokazao da je voljan da položi zakletvu i stavlja ruku na Bibliju, dok mu kenterberijski nadbiskup čita zakletvu.

Kralju Čarlsu je Bibliju predstavio sveštenik dr Jain Grinšilds, moderator generalne skupštine Škotske crkve. On mu je rekao: “Da biste uvijek imali na umu zakon i Jevanđelje Božije kao pravilo cijelog života i vladavine hrišćanskih knezova, primite ovu knjigu, ono najvrijednije što ovaj svijet pruža. Ovdje je mudrost; ovo je kraljevski zakon; to su živahna proročanstva Božija”.

Uprkos spekulacijama da bi Čarlsovo smanjeno krunisanje bilo više sekularne prirode, ono ostaje u suštini hrišćanska crkvena služba.

Kralj Čarls se potom zakleo:

“Ja, Čarls, svečano i iskreno u prisustvu Božijem ispovijedam, svjedočim i izjavljujem da sam vijran protestant, i da ću, u skladu sa pravom namjerom akata koji obezbjeđuju protestantsko nasljeđe na prijestolu, podržavati i drži navedene akte u skladu sa svojim ovlašćenjima u skladu sa zakonom”.

12:12 Počela svečanost krunisanja

Svečanost krunisanja je zvanično započeo nadbiskup Kenterberija, Džastin Velbiji. Glavni djelovi ceremonije biće sljedeći:

Priznanje Čarls će biti proglašen „nesumnjivim kraljem“ prije nego što od kongregacije bude zatraženo da iskaže poštovanje i služenje. Kongregacija će uzvikivati “Bože čuvaj kralja!”

Zakletva: Kralj će se zakleti da potvrdi da će se pridržavati zakona i Crkve Engleske tokom svoje vladavine.

Pomazanje: On će sjedjeti u stolici Svetog Edvarda, takođe poznatoj kao stolica za krunisanje, i biće pomazan uljem po glavi, grudima i rukama.

Investitura: Čarls će dobiti obilježja, uključujući vladarsku kuglu i žezla prije nego što mu se na glavu stavi kruna Svetog Edvarda.

krunisanje
foto: Printscreen YT

Ustoličenje: Kralj će se preseliti sa stolice za krunisanje na tron, princ Vilijam će odati počast svom ocu, oni koji gledaju – u opatiji i drugde – biće pozvani da se zavjetuju na vjernost.

12:10 Princ Hari sjedi u trećem redu

Dva reda iza svog rođenog brata Vilijama i njegove supruge Kejt Midlton.

Hari neće imati ceremonijalne uloge.

12:07 Kralj Čarls je po dolasku u Vestminstersku opatiju izjavio: “Ne dolazim da me služe, već da služim”.

12:06 Muzika koja prati Čarlsa na ulazu u opatiju zasnovana je na Psalmu 122 i komponovana je za krunisanje Edvarda VII 1902. godine. Ona uključuje latinski poklič živio Čarls i živjela Kamila.

12:04 Princ Vilijam i njegova supruga Kejt

12:05 Muzika koja prati Čarlsa na ulazu u opatiju zasnovana je na Psalmu

12:00 Hapšenje na ceremoniji

11:50 Na hiljade građana posmatra kolonu

Foto: EPA-EFE/Martin Divisek

11:46 Princ stoji sam

11:35 Svi će gledati u njih, a nisu kralj i kraljica

Prinčevi Hari i Vilijam sastaće se po prvi put nakon što je vojvoda od Saseksa iznio sav prljav veš iz njihovog odnosa u memoarima “Rezerva”.

11:30 Policijski snajperisti čuvaju krov Bakingemske palate

Policijski snajperisti na krovovima zajedno sa naoružanim policajcima koji patroliraju ulicama u blizini Vestminsterske opatije su među nekim od bezbjednosnih mjera koje su na snazi. Procjenjuje se da oko 11.000 policajaca formiraju čelični obruč oko mjesta događaja u operaciji “Zlatna kugla”.

Pored toga, patroliraju jedinice naoružane mitraljezima Koh MP5 i pištoljima Glok 17. Navodi se da su u pripravnosti i oklopna vozila.

11:28 Čarls i Kamila stigli u Vestminstersku opatiju

Foto: EPA-EFE/Neil Hall

Kralj Čarls III i njegova supruga Kamila otišli ​​su iz Bakingemske palate u Vestminstersku opatiju, dok je u njihovoj pratnji vojni orkestar svirao nacionalnu himnu.

Par se vozi u kočiji koja je specijalno napravljena za Dijamantski jubilej kraljice Elizabete 2012. godine.

foto: EPA/Neil Hall

11:26 Prva dama Ukrajine stigla u Vestminstersku opatiju

11:20 Došli i bivši premijeri

Na krunisanje su stigli i bivši premijer: ser Džon Mejdžor, Toni Bler, Gordon Braun, Tereza Mej, Boris Džonson i Liz Tras.

11:15 Veliki broj ljudi čeka kralja i po kiši

Foto: Profimedia

10:52 Prva dama SAD stigla na ceremoniju

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

10:47 Kejti Peri traži svoje mjesto

10:34 Vestminsterska opatija uoči ceremonije

10:33 Policija uhapsila vođu antimonarhističke grupe Republika

Policija nije potvrdila hapšenje, navodeći da ne imenuje odmah uhapšene, prenio je Rojters. Video objavljen na Tviteru prikazuje Smita kako sjedi na zemlji okružen grupom policajaca.

Policajac je na tom snimku rekao da su uhapšena tri demonstranta iz grupe Republika. Glavni britanski antimonarhistički pokret Republika najavio je ranije da će se danas, na dan krunisanja, okupiti pored statue kralja Čarlsa I, koji je posječen 1649. godine, što je dovelo do kratkotrajne republike.

Pristalice Republike, grupe osnovane 1983. godine, koja se zalaže za izabranog predsjednika države, planira da 6. maja održi do sada najveći protest, prenio je Rojters.

10:20 Kralj Čarls i Kamila krenuli ka Vestminsterskoj opatiji

Čarls je u pratnji supruge Kamile stigao u palatu iz koje će krenuti put Vestminsterske opatije. Očekuje se da to bude za sat vremena.

Foto: Profimedia
The Royal Standard flies above Buckingham Palace in London, Saturday. Toby Hancock/CNN

10:13 “Nije moj kralj”

Anti-royal protestors hold up placards saying ‘Not My King’ as they demonstrate behind well-wishers in Trafalgar Square close to where Britain’s King Charles III and Britain’s Camilla, Queen Consort will be crowned at Westminster Abbey in central London on May 6, 2023. – The set-piece coronation is the first in Britain in 70 years, and only the second in history to be televised. Charles will be the 40th reigning monarch to be crowned at the central London church since King William I in 1066. Republican opponents who want an elected head of state plan to protest on the day with signs declaring “Not my king”. Sebastien Bozon/Pool via REUTERS
foto: EPA-EFE/Cathal McNaughton

Pristalice republike koji su se okupili na Trafalgar skveru na protestu pod nazivom “Nije moj kralj” trenutno su brojniji od monarhista.

Grupa za kampanju Republika se nada da će se tokom prije podneva okupiti između 1.500 i 2.000 ljudi, ali je do 7 sati ujutru bilo oko 30 prisutnih, piše Dejli Mejl.

Grupa planira da protest bude vidljiv kada novokrunisani kralj i kraljica Kamila prođu Trafalgar skverom na putu od Vestminsterske opatije nazad do Bakingemske palate u Gold Stejt kouču.

Istaknut je veliki žuti transparent sa natpisom “Ukinite monarhiju”, dok su demonstranti nosili bedževe i majice sa sloganom “Nije moj kralj”.

10:10 Među zvanicama brojne poznate ličnosti

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

U klupama Vestminsterske opatije fotografi i brojne kamere već su uhvatili neke poznate osobe poput glumaca i pjevača. Među prvima je u opatiju stigla glumica Džudi Denč. Osim nje viđen je i pevač Nik Kejv, a fotografi su ispred opatije uhvatili i glumicu Emu Tompson, Stivena Fraja. Na ulasku u samu opatiju kamere su uhvatile i pjevača Lajonela Ričija, koji će sutra nastupiti i na velikom koncertu povodom krunisanja.

U Vesminstersku opatiju stigli su čuvena glumica Ema Tompson i pjevač Lajonel Riči.

09:44 Pristižu i prve zvanice

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia

Prvi gosti počeli su polako da pristižu u Vestminstersku opatiju. Oko 20 članova Doma lordova, obučeni u tradicionalne crvene odore, stigli su da zauzmu svoja mjesta.

foto REUTERS

9:30 Kruna teška kilogram

Tanjug

Kruna carske države koju će Čarls nositi nakon krunisanja teška je jedan kilogram i napravljena je 1937. godine. Ukrašena je djelovima Kulinana (Zvezda Afrike), ogromnim rubinom i safirom, a pored toga ima 2.868 manjih dijamanata i 17 safira, piše BBC.

9:20 Procurio raspored sjedjenja

U centralnom dijelu sjedjeće kralj Čarls III, dok će pored njega sjedjeti njegova supruga kraljica Kamila.

Paralelno sa njima sjedjeće članovi britanske kraljevske porodice.

Ono što predstavlja najveću enigmu, jeste pozicija na kojoj će sjedjeti princ Hari. Naime, u britanskoj javnosti postoje dvije teorije – da će njegova pozicija biti 10 redova iza njegovog brata Vilijama i njegove supruge Kejt, i da će on na iznenađenje svih sjedjeti odmah pored njih.

Ukoliko bude sjedio u istom redu sa Vilijam i Kejt, pored njih će biti i njihova djeca princ Džordž, princeza Šarlot i princ Luj. Djeca njihovog strica neće prisustvovati ceremoniji, jer su zajedno sa majkom Megan Markl ostali u svom domu u Los Anđelesu.

9:00 Sve je spremno za krunisanje

Pratite uživo na linku ispod:

Tokom ceremonije, kralj Čarls Treći biće krunisan zajedno sa Kamilom, kraljicom suprugom. Sama ceremonija bi trebalo da počne u 11 časova, a očekuje se da će kraljeva povorka stići u Vestminstersku opatiju neposredno prije toga, piše BBC.

Krunisanje je i simbolična vjerska ceremonija tokom koje se kruniše suveren, tada mu se na glavu stavlja kruna. Međutim, nije neophodno da se monarh kruniše da bi postao kralj.

Čarls je decenijama čekao da dođe na presto. Zvanično je proglašen kraljem tri dana nakon smrti kraljice Elizabete Druge.

Bakingemska palata je najavila razne događaje za vikend, uključujući koncert u zamku Vindzor u nedjelju 7. maja na kom će nastupiti Kejti Peri, grupa „Take That“ i Lajonel Riči.

Ko će prisustvovati krunisanju?

Krunisanje je državna prilika, što znači da vlada kontroliše listu gostiju.

Među zvanicama će se naći i nasljednik kralja Čarlsa, princ Vilijam, njegova supruga Kejt, kao i njihovo troje djece Džordž, Šarlot i Lui.

Princ Hari, vojvoda od Saseksa je potvrdio da će doputovati iz SAD na krunisanje, ali njegova supruga, vojvotkinja od Saseksa, neće prisustvovati.

Ovaj događaj će ujedno biti i prvo pojavljivanje princ Harija u javnosti sa kraljevskom porodicom otkako su njegovi kontroverzni memoari objavljeni u januaru.

Datum krunisanja je i četvrti rođendan sina ovog para, princa Arčija, koji će ostati u SAD sa svojom majkom.

Očekuje se i dolazak vojvode od Jorka, princa Endrjua.

Kamilini unuci takođe će biti u Vestminsterskoj opatiji, pored kraljevog unuka, princa Džordža.

Pored kraljevske porodice, među zvanicama su i premijer, predstavnici parlamenta, šefovi država i drugi članovi kraljevske porodice iz cijelog svijeta.

Američki predsjednik Džo Bajden neće prisustvovati događaju, ali će prva dama Džil Bajden ići u njegovo ime.

Pored toga, 850 predstavnika zajednica pozvano je na ceremoniju u znak priznanja za njihov dobrotvorni rad.

Pozivnicu za ovu priliku dizajnirao je ilustrator Endrju Džejmison, a na njoj se nalazi folklorna figura „zelenog čovjeka“, sa listovima bršljana, gloga i hrasta.

Šta se dešava na krunisanju?

Krunisanja su ostala ista više od 1.000 godina. Britanska ceremonija je jedini preostali događaj ovog tipa u Evropi.

Međutim, ruta će biti kraća od one kojom je išla njegova majka kraljica Elizabeta Druga 1953. godine.

Očekuje se da će i povorka biti skromnija. Povorka kraljice Elizabete Druge imala je 16.000 učesnika i trebalo joj je 45 minuta da prođe bilo koju stacionarnu tačku na ruti od sedam kilometara.

Ovoga puta, kralj Čarls III i Kamila, kraljica supruga, stići će u Vestminstersku opatiju modernom kočijom  „Diamond Jubilee State“, napravljenoj u Australiji i isporučenoj kraljici Elizabeti II 2014. godine, kada je i prvi put korišćena.

A u povratku će koristiti „Gold State“ kočiju koja se koristi na svakom krunisanju od 1830. godine.

Povorka kralja Čarlsa

Učestvovaće više od 6.000 pripadnika oružanih snaga, što je najveća vojna ceremonijalna operacija u posljednjih 70 godina.

Hiljade veterana su takođe pozvane da gledaju krunisanje sa posebne platforme.

Šta se dešava tokom službe u opatiji?

Zakletva: Suveren se zaklinje da će poštovati zakon i Englesku crkvu

Pomazanje: Kraljeva ceremonijalna odežda se skida i on sjeda u stolicu. Nadbiskup od Kenterberija pomazuje kraljeve ruke, grudi i glavu svetim uljem napravljenim po tajnom receptu, ali za koje se zna da sadrži amber, cvjetove narandže, ruže, jasmin i cimet. Ulje napravljeno za Čarlsa neće sadržati nikakve sastojke dobijene od životinja.

Dragocjenosti koje će se koristiti su žezlo, zlatni štap sa bijelim emajliranim golubom, simbolom pravde i milosti,  kruna koja se koristi samo na ceremonijama, koja je napravljena je za krunisanje kralja Džordža VI 1937. godine. Čarlsu će na kraju službe nadbiskup staviti na glavu krunu Svetog Edvarda iz 17 vijeka, izrađena je od zlata i izuzetno je teška, pa se koristi samo u trenutku krunisanja. Takođe će biti korišćeni i ceremonijalni mačevi.

Ustoličenje i omaž: Kralj napušta stolicu za krunisanje i prelazi na tron, nakon toga mu se odaje počast.

I Kamila, kraljica supruga, će tada biti pomazana na isti način i krunisana. Ona će koristiti krunu kraljice Marije.

Šta znamo o muzici?

Kralj je lično odabrao muziku za ceremoniju, koja sadrži 12 novonastalih komada, uključujući himnu kompozitora Endrju Lojda Vebera.

Dio službe pjevaće se na velškom, a među solistima će biti i svjetski poznati velški operski pjevač Ser Brin Terfel.

Biće grčka pravoslavna muzika u znak sjećanja na kraljevog oca, princa Filipa, koji je rođen u Grčkoj.

Nastupiće i gospel hor, kao i horisti Vestminsterske škole.

Izvor (naslovna fotografija):

foto PA

Ostavite komentar

Komentari (0)