Policijski sat u Lombardiji
U sjevernoj italijanskoj pokrajini Lombardija, koja važi za “lokomotivu” italijanske industrije, od 22. oktobra uvodi se policijski sat, kao krajnja mjera u cilju suzbijanja širenja zaraze korona virusom.
Prema novoj naredbi, u cijeloj regiji od 23 sata uveče do 5 ujutro prestaju sve komercijalne aktivnosti, izuzev neophodnih, a tokom vikenda veliki šoping centri ostaju zatvoreni.
Građanima se preporučuje da izlaze samo po potrebi, a firmama da potenciraju rad od kuće, prenosi Tanjug.
Predsjednik regije Lombardija Attilio Fontana odluku je donio uz potpunu saglasnost svih regionalnih političkih subjekata, a na prijedlog naučno-tehničkog komiteta.
Stanovnici okruga Berchtesgadener Land u Bavarskoj od utorka neće moći napustiti svoje domove bez opravdanog razloga na dvije sedmice, rekli su tamošnji zvaničnici.
To područje u Njemačkoj tako je postalo prvo koje se vratilo u karantin koji je prvobitno nastupio u aprilu.
Takva odluka uslijedila je nakon porasta broja slučajeva zaraze korona virusom u tom okrugu te stopa zaraženih tokom sedam dana iznosi 272,8 na 100.000 stanovnika.
Škole, restorani, barovi, pozorišta, teretane, kina i hoteli u Berchtesgadener Landu koji ima oko 106.000 stanovnika biće zatvoreni, no mise su dopuštene.
Stopa zaraze u Njemačkoj ubrzano raste
Iako je stopa zaraze u Njemačkoj niža nego u većem dijelu Evrope, ona ubrzano raste. Tako je u subotu Institut Robert Koch zabilježio dnevni rekord od 7.830 zaraženih korona virusom.
Njemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je u subotu Njemce da ograniče socijalne kontakte i putovanja, nakon što se vlasti nisu mogle dogovoriti o načinu kako obuzdati drugi talas zaraze koronavirusom.
Njemački čelnici nijesu se mogli dogovoriti o oštrijim mjerama za suzbijanje drugog talasa. U međuvremenu su sudovi u nekoliko regija ukinuli zabranu boravka u hotelima za posjetioce koji dolaze iz žarišnih mjesta infekcije korona virusom.
Mjere uvedene u Irskoj među najstrožijim u Evropi
Irski premijer Majkl Martin potvrdio je povratak te zemlje u najviši nivo restrikcija u borbi protiv koronavirusa, koje će trajati šest sedmica.
Mjere koje počinju da važe od srijede u ponoć, među najstrožijima su u Evropi, a obuhvatiće zatvaranje maloprodaje, osim za osnovne potrepštine, ograničavanje putovanja građana do pet kilometara od njihovog doma, a restorani i pabovi moći će imati samo dostavu.
Škole će ostati otvorene, a nastaviće se i građevinski radovi.
U nedjelju je Irska peti put u devet dana oborila svoj rekord u broju slučajeva zabilježenih u jednom danu i ima 12. najvišu stopu među 31 evropskom državom koje prati Evropski centar za kontrolu bolesti.
Belgija razmatra još restriktivnije mjere
Belgija bi mogla da se vrati na najstrožiji model karantina ukoliko ne dođe do smanjenja broja oboljelih od korona virusa, rekao je Ivs Van Letem, jedan od glavnih belgijskih virusologa.
“Možda ćemo morati da razmotrimo još restriktivnije mjere nego sadašnje, koje bi bile poput onih iz marta i aprila”, rekao je Van Letem.
Ministar zdravlja Frank Vandenbruk rekao je u nedjelju da su Brisel i južni dio Valonije bili na “ivici cunamija”, sa situacijom daleko gorom nego bilo gdje u Evropi.
On je pojasnio da bi “cunami značio da su nadležne ustanove izgubile kontrolu nad situacijom.”
Belgija ima 11 miliona stanovnika, a u ponedjeljak je imala 7.876 novozaraženih korona virusom.
Španija: Vlada razmatra policijski sat
Španska vlada razmatra nekoliko mogućih mjera, uključujući i policijski sat, u pokušaju da se izbori sa novim talasom zaraze korona virusom, rekao je španski ministar zdravlja Salvador Ila.
Uvođenje policijskog sata u Madridu, a možda i šire, zahtijeva uvođenje vanrednog stanja, rekao je Ila novinarima, prenio je Rojters.
On je dodao da bi za bilo kakvo vanredno stanje, koje bi trajalo duže od dvije sedmice, bila potrebna podrška nekih opozicionih partija.
Češka vlada najavljuje oštre mjere
Češka vlada najaljuje oštrije mjere u borbi protiv epidemije korona virusa s obzirom da raste broj novih slučajva i da je zdravstveni sistem skoro na kraju svojih mogućnosti, izjavio je ministar zdravlja Roman Primula.
U Češkoj je posljednjih dana registrovan najveći broj novooboljelih u odnosu na broj stanovnika, prenosi Tanjug, pozivajući se na Rojters.
Bolnice su drastično smanjile regularne aktivnosti, kako bi oslobodile više kreveta i zdravstvenog osoblja zbog povećanja broja pacijenata.
Vlada je zabranila rad barova i restorana, osim za isporučivanje naručene hrane, a nastava u školama se odvija online.
Sportski i fitnes klubovi, pozorišta i bioskopi već su zatvoreni, ali su prodavnice ostale otvorene.
Građani su obavezni da nose maske u javnim objektima i javnom prevozu.
Preporučeno
U Austriji od petka nove mjere
Zbog povećanog broja novozaraženih, Austrija od petka uvodi strožije mjere protiv širenja korona virusa koje se prije svega odnose na pravila o okupljanju, saopštila je vlada u Beču.
“Mi smo svjesni da su ove mjere nepopularne, ali su nužne”, rekao je austrijski kancelar Sebastian Kurc nakon sastanka vlade.
On je objasnio kako će sljedeći mjeseci iziskivati od svih građana Austrije napore kako bi se kontrolisalo širenje virusa, prenosi Hina.
“Mi moramo učiniti sve kako bi spriječili novi lockdown”, zaključio je austrijski kancelar predstavljajući mjere.
Nove mjere koje stupaju na snagu se odnose na okupljanje osoba u zatvorenom i otvorenom prostoru. Tako je ubuduće dozvoljeno okupljanja najviše šest osoba u zatvorenom prostoru te dvanaest na otvorenom.
To važi i za ugostiteljske objekte, pri čemu će restorani i gostionice s više od 50 sjedećih mjesta morati donijeti poseban sigurnosni koncept.
Odluke o ograničenju radnog vremena ugostiteljskih objekata, o čemu se proteklih dana raspravljalo, ostavljene su na izbor pojedinim saveznim zemljama koje mogu reagovati zavisno od razvoja situacije.
Od ovog pravila su izuzete sahrane gdje je broj okupljenih i dalje ograničen na 500 osoba.
Profesionalno organizovana okupljanja u zatvorenom su ograničena na 1.000, a na otvorenom na 1.500 osoba.
Od petka, pored dosadašnjih mjera nošenja maske, držanja razmaka i higijenskih pravila, važe i oštriji koncepti u ustanovama u kojima borave osjetljive grupe stanovništva poput staračkih domova.