Tehnologija

Ruski sajber stručnjaci objasnili kako da prepoznate da vam je telefon zaražen virusom

Ruski sajber stručnjaci objasnili kako da prepoznate da vam je telefon zaražen virusom

Standard

17/07/2025

12:42

Virusi danas vrebaju sa svih strana – njima može biti zaražena fotografija koju smo dobili od kolege, radna biografija koju nam je neko proslijedio da bismo je poslali dalje, a poruke sa linkovima koje dobijemo s nepoznatog broja gotovo nikada ne slute na dobro.

Na koji način možete prepoznati da je virus „zaposjeo“ vaš telefon i šta je u tom slučaju učiniti, objasnili su ruski stručnjaci za informaciono-komunikacione tehnologije, zaposleni u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova te zemlje.

Simptomi „zaražavanja“ virusom

Ukoliko primijetite da telefon odjednom sporije reaguje na komande, brže se prazni i grije više nego inače – vjerovatno je riječ o nekom zlonamjernom softveru koji radi u pozadini, a da vi toga niste ni svjesni. Na postojanje virusa može ukazivati i činjenica da se uređaj sam gasi.

Ako tokom rada primijetite da vam se na ekranu pojavljuju neke čudne reklame, baneri ili notifikacije koje ranije nikada niste dobijali ili viđali – gotovo sigurno je da je telefon zaražen virusom, upozoravaju stručnjaci za sajber bezbjednost, a pišu Vedomosti.

Još jedna „crvena zastavica“ jeste promjena u načinu rada aplikacija – ukoliko vam programi koje inače svakodnevno koristite odjednom traže da im odobrite pristup pojedinim podacima (imenik, SMS poruke, galerija i slično), znajte da se iza toga najvjerovatnije krije virus.

Pažnju bi trebalo obratiti i na istoriju poziva ili SMS poruka: ako primijetite da odjednom imate pozive ili poruke sa nepoznatih brojeva (čak i iz drugih zemalja), kao i da su ti pozivi primljeni, a poruke pročitane – nema sumnje, virus je zahvatio vaš telefon i radi u pozadini.

Šta činiti ako se telefon zarazio virusom

Stručnjaci savjetuju da što prije isključite telefon s interneta (ako ste na Wi-Fi-u) ili da ugasite prenos mobilnih podataka, ako koristite svoj internet iz paketa. Zatim bi trebalo da odmah pozovete banku i zatražite hitno blokiranje kartica i „zamrzavanje“ mogućnosti plaćanja.

Tek nakon toga bi trebalo da se posvetite istraživanju – da provjerite sve aktivne sesije na drugim uređajima (taj podatak obično možete pronaći u aplikacijama i mesindžerima u odjeljku „Bezbjednost i privatnost“), kao i da poništite sve sesije koje vam nisu poznate.

Nakon toga postoje samo dvije opcije – ili se telefon vraća na fabrička podešavanja, čime se sa njega brišu apsolutno svi podaci, ili uređaj nosite u neki bolji servis, gdje će stručnjak za sajber bezbjednost da ukloni zlonamjerni softver i potencijalno sačuva podatke koje ste imali.

Kao i uvijek, prevencija je najbolja opcija – kada očistite telefon od virusa, instalirajte neki od pouzdanijih antivirus programa, kako biste zaštitili uređaj od narednih napada. I naravno, ne zaboravite da budete pažljivi prilikom preuzimanja i otvaranja sadržaja.

Izvor: RT Balkan
Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija, Freepik

Ostavite komentar

Komentari (0)

X