Veterinar Mark Smit pojasnio je da mačke ne osjećaju kompleksne emocije poput mržnje na isti način kao ljudi, ali mogu doživljavati primarne osjećaje poput straha, neugodnosti, tjeskobe i frustracije, sve u svrhu vlastitog preživljavanja.
“Umjesto da vas mrzi, vaša mačka je vjerovatno pod stresom ili se osjeća ugroženo i nesigurno”, kazao je Smit.Shodno tome, bitno je da obratite pažnju na skrivanje kod mački, jer kada se osjećaju ugroženo, one će se sakriti na sigurno mjesto, u ormare, ispod kreveta, u kutije ili druga zatvorena, topla mjesta.
Skitanje uz raširene zjenice je znak straha i upozorenje da se povučete. U pojedinim slučajevima, mačka može zamahnuti šapom ili pokušati ugristi.
Takođe, iako često označava teritoriju, mokrenje po vašim stvarima nekada je znak stresa kod mačke ili pokušaj uspostavljanja kontrole. U takvim slučajevima vaša mačka miješa svoj miris s vašim kako bi se osjećala sigurnije.
Za fizičko i mentalno zdravlje mačke ključno je da se osjeća sigurno u vašoj blizini, a za jačanje veze igra predstavlja odličan način za povezivanje s vašim ljubimcem.
Takođe, mačke vole rutinu pa će dosljedno vrijeme hranjenja, igre i odmora pomoći vašoj mački da se osjeća opuštenije. Osim toga, mačke su osjetljive na način na koji im se pristupa. Učenje čitanja njihovog govora tijela i poštivanje trenutaka kada ne žele interakciju , važno je za izgradnju povjerenja.
Na kraju Smit podsjeća da je svaka mačka posebna. Dok će neke mačke biti privržene, druge će biti pomalo distancirane, ali se to smatra ispravnim.
Preporučeno
“Nemojte to shvatiti lično. Stvaranje dublje veze s mačkom može trajati godinama. Budite strpljivi i dosljedni, pa će rezultati doći”, kazao je Smit.