Prema sudskoj odluci od 26 stranica, u koju je Rojters imao uvid, Loro Pijana Spa će biti pod sudskim nadzorom godinu dana u okviru istrage koja je započeta 2023. Nadzor može biti okončan ranije ako kompanija uskladi svoje poslovanje sa zakonskim zahtjevima.
Brend krivi dobavljačaLoro Piana je u saopštenju navela da je posao bio autsorsovan bez znanja brenda, čime su prekršene ugovorne i zakonske obaveze. Kompanija je saopštila da je odmah prekinula odnos sa dobavljačem u maju, nakon što je saznala za situaciju.
Slučaj je otvoren nakon što je policija u maju uhapsila vlasnika kineske radionice i zatvorila njegovu fabriku u predgrađu Milana. Jedan radnik je prijavio svog poslodavca za napad, sa povredama koje su zahtijevale 45 dana medicinskog liječenja, nakon što je tražio isplatu od 10.000 eura neisplaćenih zarada.
Policija je otkrila da je radionica proizvodila kašmirske jakne sa etiketom Loro Piana, te da je 10 kineskih radnika, uključujući pet ilegalnih imigranata, radilo i do 90 sati sedmično, sedam dana u nedjelji, za 4 eura po satu, i spavalo u prostorijama nezakonito preuređenim u stambene unutar fabrike.
Više brendova pod sudskim nadzorom
Prije Loro Piane, Valentino, Dior (takođe LVMH), Armani i Alviero Martini su takođe bili stavljeni pod sudski nadzor, zbog sličnih optužbi za eksploataciju radne snage.
Sud u Milanu je utvrdio da je Loro Piana koristila dvije fiktivne kompanije bez stvarnih proizvodnih kapaciteta, koje su potom naručivale proizvodnju od kineskih radionica u Italiji. Vlasnici tih kompanija su sada pod istragom zbog eksploatacije radnika i zapošljavanja neprijavljenih radnika. Loro Piana Spa trenutno nije predmet krivične istrage.
Kompanija je saopštila da „konstantno preispituje i dodatno jača svoje kontrole i aktivnosti praćenja“ kako bi osigurala da se njeni standardi kvaliteta i etike poštuju kroz cijeli lanac snabdijevanja.
LVMH, najveća svjetska luksuzna grupa, stekla je 80% Loro Pijane 2013. godine, dok je osnivačka porodica zadržala 20%. U junu ove godine, kompanija je imenovala Frederika Arnoa, sina predsjednika i generalnog direktora LVMH-a Bernara Arnoa, za svog novog generalnog direktora.
Autsorsing popularan zbog smanjenja troškova
Sud u Milanu je, kao i u prethodnim slučajevima, utvrdio da Loro Pijana nije imala dovoljan nadzor nad svojim dobavljačima u nastojanju da ostvari veći profit.
Tužilaštvo tvrdi da je kršenje pravila u italijanskoj modnoj industriji „opšteprihvaćena i ustaljena proizvodna praksa“.
Prema presudi, autsorsing kompletne proizvodnje uglavnom služi smanjenju troškova rada, a time i smanjenju krivične i administrativne odgovornosti kompanija u vezi sa pravima i bezbjednošću radnika. Sve to radi postizanja maksimalnog profita uz minimalne troškove.
Neki radnici su bili neprijavljeni
Policija je izvršila inspekciju dvije posredničke firme i tri kineske radionice u oblasti Milana i identifikovala 21 radnika, od kojih je 10 bilo neprijavljeno, uključujući sedam ilegalnih imigranata.
Prema presudi, vlasnica jedne posredničke kompanije je izjavila da posljednjih godina proizvodi oko 6.000–7.000 jakni godišnje za Loro Pianu, po cijeni od 118 eura po jakni za porudžbine veće od 100 komada, odnosno 128 eura za manje porudžbine.
Preporučeno
Loro Piana je u saopštenju naglasila da ti iznosi „ne odražavaju stvarne brojke plaćene dobavljaču“ i ne uključuju pune troškove materijala i tkanina. Na zvaničnoj veb stranici brenda Loro Piana, cijene muških kašmirskih jakni kreću se od preko 3.000 eura do više od 5.000 eura.
Brend je inače veoma popularan među poznatim ličnostima, a nosile su ga Rouzi Hantington-Vajtli, Anđelina Džoli, Megan Markl.