Nagli skok šećera na putovanju: Probajte jednu stvar na odmoru i to odmah poslije obroka

Nagli skok šećera na putovanju: Probajte jednu stvar na odmoru i to odmah poslije obroka

Standard

19/07/2025

16:29

Istraživanja pokazuju da fizička aktivnost nakon obroka pomaže snižavanju nivoa šećera u krvi.

Putovanja nijesu samo nova iskustva i avanture, već i izazovi kada je riječ o očuvanju zdravih navika. Stručnjaci ističu da osobe koje imaju dijabetes, mogu da imaju posebne poteškoće u kontroli nivoa šećera u krvi tokom putovanja. Ipak, pokazalo se da čak i kratka šetnja nakon obroka može značajno da pomogne u održavanju glikemije na optimalnom nivou.

Putovanje s dijabetesom

Promjena sredine, neredovni obroci i ograničen pristup zdravoj hrani mogu da poremete svakodnevnu rutinu, što otežava kontrolu glukoze, posebno kod osoba sa dijabetesom ili insulinskom rezistencijom. Stručnjaci poručuju da postoji jednostavan i besplatan način da podržite svoje tijelo. Prošetajte poslije jela.

Istraživanja pokazuju da fizička aktivnost nakon obroka pomaže snižavanju nivoa šećera u krvi. Redovne šetnje poslije jela već su standardna preporuka za osobe s dijabetesom. Osim toga, hodanje pomaže glukozi da iz krvi pređe u mišiće, gdje se koristi kao izvor energije. Tako dolazi do manjeg porasta šećera poslije obroka i smanjuje se rizik od naglog pada glukoze kasnije.

Kako šetnja poslije jela utiče na nivo šećera?

Nakon jela, tijelo razlaže ugljene hidrate, što prirodno podiže nivo glukoze. Kod osoba sa dijabetesom, ovaj mehanizam može da bude poremećen, pa nivo šećera postaje previsok. Tokom putovanja, kada je zdrav obrok teže dostupan, ovaj problem postaje još izraženiji.

Obratite pažnju

Jedno istraživanje je pokazalo da su osobe bez dijabetesa, koje su na svakih 20–30 minuta šetale po 2 do 5 minuta, imale niži nivo glukoze. Šetnja ne samo da pomaže mišićima da iskoriste glukozu, već i povećava osjetljivost organizma na insulin. Studije ukazuju da ova navika može da donese pozitivne efekte i do 24 sata nakon aktivnosti. Što je šetnja duža, to su koristi veće, kako neposredno nakon obroka, tako i u narednim satima.

Stres tokom putovanja – zbog gužvi, promjene okoline ili napornog rasporeda – može dodatno da utiče na nivo šećera. U stresnim situacijama tijelo luči kortizol, koji podiže šećer u krvi i smanjuje efikasnost insulina. Fizička aktivnost, uključujući šetnju, pomaže u smanjenju ove reakcije i pozitivno djeluje na glikemiju.

Još načina da kontrolišete šećer dok ste na putu

Šetnja poslije jela nije jedina korisna navika. Stručnjaci preporučuju i sljedeće:

  • Isprobajte vežbe za jačanje mišića. Ako ne možete da šetate, uradite nekoliko čučnjeva, podizanja na prste ili čak sjedenje uz podizanje peta. I to pokreće mišiće koji troše glukozu.
  • Vodite računa o hidrataciji. Dehidracija može da poveća koncentraciju šećera u krvi. Ponesite praznu flašu koju možete da napunite poslije pasoške kontrole ili u hotelu.
  • Spakujte grickalice koje ne podižu naglo šećer. Neka to budu kombinacije ugljenih hidrata, proteina i vlakana – na primjer, mješavina orašastih plodova i sjemenki. Vlakna usporavaju varenje i pomažu stabilnijem nivou glukoze.
Izvor: Mondo
Izvor (naslovna fotografija):Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Ostavite komentar

Komentari (0)

X