Vrelina kojoj smo izloženi tokom ljetnjih dana umije da izmori, a kada dođe vrijeme za spavanje, gotovo da je nemoguće utonuti u san – vruće nam je, kako god da se namjestimo sve se lijepi za nas, nervozni smo jer smo preumorni. Srećom, stručnjaci za san imaju rješenje za ovu ljetnju muku, a praksa koju oni preporučuju pred spavanje ne traje duže od 30 do 45 minuta.
Prvo pravilo: Prilagodite vrijeme snaPrvo što bi trebalo promijeniti u odnosu na uobičajenu rutinu jeste vrijeme odlaska na spavanje – u ljetnjim mjesecima, kada su temperature iznad svih granica normale, u krevet bi trebalo da idemo nešto kasnije, kada živa u termometru padne makar za nekoliko stepeni u odnosu na dnevne temperature.
Naravno, to ne znači da treba da čekamo do pola noći da bismo legli – pomjeranje odlaska u krevet ne bi trebalo da bude duže od 45 minuta, savjetuje somnolog Sita Šah. Ovo pravilo bi naročito trebalo da primjenjuju oni kojima je spavaća soba na sunčanoj strani – sobu možete i provjetriti kada padne mrak (i temperatura sa njih).
„Napravite u spavaćoj sobi uslove koji su adekvatni za spavanje“, dodaje stručnjak.
Drugo pravilo: Pripremite tijelo za spavanje
Drugi savjet koji je stručnjak dala jeste da se pred spavanje obavezno istuširate, ali ne hladnom vodom, kako biste možda poželjeli da biste se rashladili. Idealno bi bilo da voda bude topla ili mlaka, kako organizam ne bi pogrešno protumačio tuširanje i „uključio“ režim zagrijevanja, misleći da smo ugroženi i da nam je hladno.
„Temperatura vode kojom bi ljeti trebalo da se tuširamo ne bi trebalo da premašuje 32, eventualno 35 stepeni Celzijusa. Ovakva voda blago rashlađuje organizam i aktivira parasimpatički nervni sistem, što pomaže tijelu da se opusti i uđe u stanje koje prethodi zdravom, prirodnom snu“, sugeriše doktor Šah u intervjuu za Hafington Post.
Preporučeno
Hladan tuš će samo šokirati organizam i dovesti ga u stanje budnosti, što nije efekat koji želimo.