“Tesla sigurno ne pripada 19. i 20. vijeku, u kojima je živio i radio, već godinama koje idu daleko unaprijed.” To je zaključak vanrednog profesora Učiteljskog fakulteta u Beogradu Miodraga Vukovića, koji je u Muzeju PTT u Beogradu održao predavanje “Tesla i izmijenjena stanja svijesti”, čime je nastavljen ciklus tribina posvećenih životu i radu svjetski priznatog naučnika.
“Htio je da uradi nešto što bi stvorilo raj na zemlji”, rekao je Vuković, dodavši da su mnogi Teslini izumi kod njegovih savremenika izazivali otpor i nerazumijevanje.
On je ocijenio i da razni kablovi koje su i prilikom praćenja tribine koristili novinari i snimatelji sada ne bi bili potrebni, da je iskorišćeno sve što je Tesla izumio.
“Uvjeren sam da se mnogi njegovi pronalasci i sada koriste u tajnim laboratorijama”, rekao je Vuković.
Viši kustos PTT muzeja Željko Sarić je istakao da je tema večerašnje tribine odabrana i iz simboličnih razloga jer je Tesla 12. oktobra prije 130 godina prijavio u SAD svoje patente vezane za prenos električne energije.
On je naveo da je Tesla tokom 1887. godine i u dijelu naredne godine prijavio više od 40 raznih patenata koje su doveli do industrijske revolucije.
Nikola Tesla (1856-1943) je pronalazač obrtnog magnetnog polja, indukcionog motora, polifazne naizmjenične struje, generatora i kompletnog sistema proizvodnje i distribucije električne energije.
Nakon rada u Budimpešti, Parizu i Strazburu, Tesla dolazi u junu 1884. u SAD, gdje ostaje do svoje smrti 7. januara 1943. godine.
Otkrića Tesle u oblasti polifaznih naizmjeničnih struja bila su jedan od snažnih pokretača industrijske revolucije krajem prošlog vijeka.
Patenti polifazni elektromagnetni motor i prenos električne snage, koje je Tesla prijavio 12. oktobra 1887. godine, označili su početak “revolucionarnog hoda” naizmjeničnih struja.
Nekoliko godina kasnije, ovaj sistem primijenjen je u projektu hidrocentrale na Nijagarinim vodopadima.