Kako je kazao, najsvježiji primjer loše komunikacije vezan je za Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj imovini, koji je po sada već ustaljenom običaju, Vlada utvrdila na telefonskoj sjedinici sredinom juna, nakon čega su usljedili i sporni amandmani koji su izazvali oštru reakciju javnosti.
“Međutim do dana današnjeg, građanima nije pojašnjeno koliko je potencijalno štetno to što dajemo državnu imovinu u zakup na 90 godina, te koliko uopšte državna zemlja vrijedi, ukoliko nakon isticanja ugovora na njoj ostaju objekti koji su vlasništvo investitora”, ocijenio je Pejović.On smatra da je vrlo problematično što o ovako važnom pitanju, političari razgovaraju u sred sezone odmora, pa je osim institucionalnog dijaloga vješto izbjegnuto i kvalitetno sučeljavanje mišljenja u najgledanijim televizijskim formatima.
“Očigledno je da su političke elite zaboravile da su osim crnogorskoj javnosti, transparentnost prema svojim građanima, obećali i na međunarodnom nivou, potpisujući inicijativu „Partnerstvo za otvorenu upravu“, koja je već više od 10 godina samo mrtvo slovo na papiru”, ocijenio je Pejović.
Prema njegovim riječima, suština je jasna – o zajedničkoj imovini moramo zajedno donositi odluke, a što je javnost više obaviještena, to je manje prostora za intrigu.
Preporučeno
“Pozivamo političare da umjesto javnih manipulacija pokrenu javni dijalog, kako bi konačno otpočeli procese koji bude zadovoljstvo, a ne gnijev građana<“, zaključio je Programski direktor UZOR-a, Marko Pejović.