test

PRVI PUT U ISTORIJI: RTCG snima novogodišnji program van Crne Gore, Raonić tvrdi da je jeftinije

Standard

01/12/2022

07:12

Novogodišnji program Javnog servisa za doček 2023. godine prvi put u istoriji te kuće snimaće se van naše države, u Opštini Vogošća u Bosni i Hercegovini, saznaje Pobjeda.



Ovo nam je i potvrdio prvi čovjek te medijske kuće Boris Raonić. Kazao je da je razlog za to što su troškovi u toj zemlji mnogo niži od onih koje bi platili da su program snimali u Crnoj Gori.

– Snimamo u Sarajevu, jer je jeftinije nego u Crnoj Gori i to skoro tri puta. Iznos je ispod onog koji je predviđen finansijskim planom – naveo je Raonić za Pobjedu.

Finansijskim planom za ovu godinu je predviđeno da se za novogodišnji program utroši 110.000 eura.

Bez odgovora
Generalni direktor Javnog servisa nije precizirao koja je cifra u pitanju, ali kako smo nezvanično saznali, ranije je za stvaranje ovog programa bilo potrebno izdvojiti oko 30.000 eura, a sada ta cifra iznosi okvirno 13.000 eura.

Rečeno nam je da toliko košta kompletna produkcija, kamere, režija, montaža, rasvjeta, šminka…

Pobjeda nije uspjela da dobije zvanične odgovore na pitanja kako bi javnost informisali o tome kako je zamišljen ovogodišnji program, koliko će dana trajati snimanje, zbog čega se program nije snimao u jednom od studija RTCG… Prema informacijama, prethodna snimanja su trajala desetak dana.

Direktorica TVCG Marija Tomašević nije željela da odgovori na pitanja. Kratko je kazala da nema vremena, te da nema komentar.

Pobjeda je razgovarala sa nekoliko veoma dobro upućenih sagovornika, dugogodišnjih radnika na programima RTCG.

Izvori Pobjede navode da je u pitanju loše planiran budžet i program, te da je pitanje kako je izbor pao na studio u Sarajevu i da li je raspisan tender za tu uslugu.

Novogodišnji program za doček 2022. godine sniman je u Bandićima, a tehničku podršku je pružio „Filmski studio Dragutinović“. TVCG je za led zid koji je neophodan da bi se snimila ova vrsta programa plaćala oko 10.000 eura, scenografija je koštala blizu 5.000 eura, a najmanje tri do četiri hiljade išlo je na honorare pjevačima i glumcima koji su učestvovali u novogodišnjem programu ranijih godina. Snimanje je trajalo desetak dana.

Kazali su da ove godine nijesu mogli da snimaju u njihovom studiju jer su prostor iznajmili novoj crnogorskoj televiziji „ETV“.

Niko od onih zvaničnika nije želio da objasni zbog čega se van države snima program kuće koja godišnje dobija 16 miliona iz budžeta.

Nove okolnosti
Jedan od sagovornika je kazao da Javni servis ne treba da štedi pare, već da u sopstvenoj produkciji snimi program, pa ako uštedi novac, tim bolje. Kazao je da, kao dugogodišnji učesnik u radu ove kuće, misli da nije normalno da uz ljudske i kadrovske resurse koje imaju u Crnoj Gori, to traže u bilo kojoj državi u regionu.

– Javni servis nije komercijalna televizija pa da traži povoljne ponude za snimanje, već da treba da upotrijebi ono što ima na raspolaganju – smatra on. I ranije je bio slučaj da se u studiju TVCG snima novogodišnji program i da to rade zaposleni u Javnom servisu, s izuzetkom tehnike koju su morali da iznajme jer je nijesu posjedovali.

Tvrdi da sada, nakon digitalizacije, studio može da se razmjesti za nekoliko sati i da se napravi scenografija za novi program.

Pitanje je za šta se štede pare kad imaju obavezu da snime novogišnji program u sopstvenoj produkciji – kaže sagovornik.

Studio od 600 kvadrata nije podoban
Javni servis je završio proces digitalizacije vrijedan 17 miliona eura što ga izdvaja od svih u regionu. Postavili smo pitanje zašto je, pored studija od 600 metara

kvadratnih kojim raspolaže RTCG, donijeta odluka da se program snima u drugoj zemlji.

Jedan od razloga, kako je Pobjedi kazao drugi sagovornik, je loše planiranje. Uprkos digitalizaciji, novogodišnji program ne može da se snimi u TVCG jer bi u tom slučaju morali da ugase emisije u „prime time“ terminu, snimanje Jutarnjeg programa, emIsije „Dnevna soba“ i još neke koje se snimaju u tom studiju.

Rješenja za scenografiju i kombinovanje studija, te planiranje snimanja u RTCG nijesu našli. Dodatni problem je i Mundijal koji traje do 18. decembra, pa bi se zakasnilo, jer se i te emisije emituju iz istih studija.

– Da bi zaposleni namontirali sve i postavili scenografiju treba im vremena, a morate uzeti u obzir da se snimanje Svjetskog prvenstva u fudbalu završava tek 18. decembra. Ne možete da očekujete da toliki posao rade tako kasno jer ko će tada da dođe i da snima – kazao je sagovornik.

U Crnoj Gori osim Dragutinovića slične usluge pružaju i „PG sound“ i ,,M sound“, ali da je cijena povoljnija ako se pođe u BiH.

– Ni u Beogradu nemate snimanje ove vrste programa u studiju RTS-a već se ide u studio na Košutnjaku. Morate imati posebnu izolaciju, konstrukciju za kačenje rasvjetnih tijela, deset kamera… Da je angažovana tehnička podrška koja će doći u TVCG cifra bi bila veća nego da se iskoristi produkcija iz studija Vogošće – naveo je izvor.

Na kraju se postavlja pitanje po kojim cijenama se iznajmljuje tehnička i produkcijska podrška kad nam je jeftinije da idemo da programe snimamo u državama u regionu i kako to da se za 10 dana snimanja u inostranstvu plaća 13.000 eura.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

RTCG

Ostavite komentar

Komentari (0)