Kako bi se problem preduprijedio, advokatica Snežana Nikčević-Mićanović za Radio Crne Gore (RCG) ističe da ne bi trebalo ulaziti u postupke koji su unaprijed izgubljeni.
“Ne kažem za neke predmete čiji je ishod neizvjestan, gdje bi se eventualno moglo ući u dubiozno sporenje pravnog osnova, ali u predmetima u kojima je potpuno izvjestan ishod spora prosto ne ulaziti u te sporove i ne stvarati bespotrebne troškove”, naglasila je Nikčević-Mićanović.Kako bi se izbjegli bespotrebni troškovi za građane, Nikčević-Mićanović savjetuje da se koristi institut mirnog rješavanja sporova.
“Zaštitnici imovinskopravnog interesa skoro pa nikada nijesu raspoloženi da se to završi pred centrom, nego se ulazi u neke procedure gdje se stvaraju bespotrebni troškovi i ne samo to, nego se ide i u postupke po žalbama koji znaju da traju i po nekoliko godina. Sve vrijeme, gomilaju se i kamate i troškovi postupka i onda imamo situaciju da ti troškovi
iznose po jednom predmetu i na nekih 3.000 – 4.000 eura”, dodala je Nikčević-Mićanović.
Da je riječ o ozbiljnom pravnom, ali i institucionalnom i političkom problemu naglašava advokat Željko Đukanović za RCG.
“Najviše sporova proističu prvo iz oblasti radnih odnosa gdje su odluke često donošene bez poštovanja zakona i bez poštovanja procedura. Veliki problem je takođe i sistemsko, političko zapošljavanje po partijskim linijama, bez obzira na stručne kvalifikacije, jer mnoge od ovih štetnih odluka nijesu donesene iz loše namjere, već iz čistog neznanja i nepoznavanja prava. Međutim, to nije nikakvo opravdanje”, smatra Đukanović.
Stoga, Đukanović poručuje da državni službenici moraju imati odgovornost, poznavati zakone i postupati u skladu sa propisima.
“Takođe, ignorisanje presuda, ustavljanje sudske prakse i prolongiranje isplata povećavaju troškove, uključujući kamate i troškove prinudne naplate. Za milionske gubitke niko ne snosi odgovornost, niti političku, niti ličnu, niti funkcionalnu. To bi, po meni, moralo da se promijeni. Da oni koji svojim odlukama prvenstveno prouzrokuju štetu državi moraju snositi posljedice. Da li disciplinske, profesionalne ili političke, to je već stvar dogovora”, dodao je Đukanović.
Đukanović zaključuje da je potrebno sistemski pratiti gdje i kako država gubi sporove, kako bi se prepoznali uzroci i odmah djelovalo, odnosno, preduprijedili milionski gubici.
Preporučeno
Iako državna revizorska institucija ističe da se problem ponavlja, reakcije nadležnih institucija nema.