Femić je precizirao da je ulazni dio tunela bio uži, ali da je ostatkom mogao da se kreće četvoronoške, uz opasku da mu je, s obzirom na visinu od 193 centimetra i težinu od 83 kilograma, prolazak bio nesmetan.
Naveo je, kako piše Pobjeda, da je kroz tunel išao iza robota opremljenog kamerom i rasvjetom i da nije naišao na prepreke, kao i da je prošao kroz otvor na zidu depoa Višeg suda ističući da ne zna da li je prethodno proširivan.“Nje mi poznato da je otvor tunela proširivan. Koliko se sjećam, iz prvog puta sam prošao tunel, a ne mogu se sjetiti da li sam možda krenuo pa se vratio po opremu”, kazao je Femić ukazujući da nije naišao ni na kakvu prepreku.
Advokat Stefan Jovanović doveo je u pitanje iskaz ovog svjedoka ukazujući na neslaganja sa svjedočenjima drugih policijskih službenika u ovom postupku.
Prethodno saslušani policajci koji su učestvovali u izviđaju tunela kroz koji je izvršen upad u Depo Višeg suda su tvrdili da otvor u zidu morao biti proširen kako bi robot mogao da prođe, a Femić je, prema izjavama ovih svjedoka, nije iz prve prošao kroz tunel.
Policajac Miro Drljević, čiji zadatak je bio da donese opremu, uključujući robota, potvrdio je da se koristio manji gusjeničar, ali je priznao da nije bio prisutan ni kada je robot ubačen u tunel, niti kada je neko fizički prošao kroz njega.
I on je naveo da je kasnije, iz razgovora sa kolegama, saznao da je robot prešao čitavom dužinom tunela.
Penzionisani policajac Đokica Braunović, koji je vodio zapisnike sa uviđaja provale u depo Višeg suda je kazao da su dimenzije otvora zabilježene prije nego je neko prošao kroz njih.
Prema njegovim saznanjima, nije bilo većih intervencija osim pomjeranja jednog kamena kako bi robot mogao da uđe.
Braunović je kategorički tvrdio da se nijedna izmjena nije mogla desiti tokom uviđaja, jer je pristup otvorima bio strogo kontrolisan.
“Dimenzije otvora su konstatovane prije nego što je kroz njih prošao momak. On je išao iza robota i pronalazio sitne predmete, što je takođe zapisnički konstatovano”, kazao je Braunović.
Na pitanje o eventualnom proširenju tunela, Braunović je kazao da o tome ništa ne zna.
Međutim, advokat Jovanović je osporio i iskaz ovog svjedoka, navodeći da je suprotan ranijim izjavama svjedoka.
Pored svjedočenja policajaca, na ročištu je pročitan i nalaz vještaka za digitalne dokaze Nikole Cmiljanića, koji je istakao da na snimcima nadzornih kamera nije bilo moguće identifikovati registarske oznake Renault Clia, koji je navodno koristio jedan od optuženih, Predrag Mirotić.
Za prokopavanje tunela i upad u depo Višeg suda na optužnici su Podgoričani: Katarina Baćović, Marijan Vuljaj, Nikola Milačić i Predrag Mirotić, kao i Vladimir Erić iz Loznice i njegovi sugrađani, koji su u bjekstvu – Veljko Marković, Milan Marković i Dejan Jovanović.
Svim optuženima, osim Vuljaju, na teret je stavljeno krivično djelo kriminalno udruživanje u sticaju sa krivičnim djelom teška krađa.
Podsjećamo, Baćovićeva je osumnjičena i za krivično djelo falsifikovanje isprave, dok je Vuljaju stavljeno na teret krivično djelo pomoć učiniocu poslije izvršenog krivičnog djela.
Istraga upada u depo Višeg suda 8. septembra 2023. godine pokazala je da motiv šestočlane grupe u ovom kriminalnom poduhvatu nije bio kontaminacija dokaza u istrazi ubistva Duška Jovanovića, kao i u predmetima koji se vode protiv pripadnika kavačkog klana, kako su to tvrdili pojedini političari nakon razotkrivanja ove afere.
Preporučeno
Popis nestalih dokaza pokazao je da su tajni posjetioci iz depoa Višeg suda iznijeli 11 mobilnih telefona i 19 komada oružja, a prema nezvaničnim informacijama radi se uglavnom o pištoljima novije proizvodnje.