test

Po nalogu tužioca Šoškića premjeravali kuću, brojali trešnje i ,,kućice“ krtole…

Standard

08/05/2024

07:04

Puna 24 dana od hapšenja i pritvaranja Milivoja Katnića, težište istrage koju vodi specijalni državni tužilac Miloš Šoškić se, umjesto prikupljanja dokaza o kriminalnom udruživanju, prebacilo na dokazivanje navodnih finansijskih nezakonitosti. To pokazuje jučerašnja akcija pripadnika SPO i angažovanje tri vještaka prilikom obilaska posjeda Milivoja Katnića u Grbama te porodičnog imanja Katnića na Bajramovici.



Juče ujutro, nešto poslije deset sati, dva policijska kombija – u jednom je bio bivši glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, praćen policajcima iz UIKS-a, a u drugom su bila smještena tri angažovana vještaka – u pratnji dva automobila sa civilnim oznakama u kojima su bili pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja obišli su porodično imanje Katnića u Bajramovici.

Nakon jednosatnog zadržavanja, kolona je krenula u pravcu Novog Sela, u blizini Danilovgrada, da bi obišli i pretraživali Katnićevo imanje u Grbama, gdje je on i uglavnom živio tokom posljednje dvije godine.

PREMJERAVANJE I PREBROJAVANJE
Prema informacijama Pobjede, specijalni tužilac Šoškić je angažovao tri vještaka – agronoma, arhitektu i građevinskog inžinjera (imena poznata redakciji) da naprave, svaki iz svoje oblasti, procjenu finansijskih ulaganja u imanje koje je vlasništvo Milivoja Katnića.

Kompletnom postupku procjene prisustvovao je i sam Milivoje Katnić, kojem je, nakon nekoliko uzaludnih pisama čelnicima SDT-a i Višeg suda, konačno omogućeno aktivno učešće u istrazi koja se vodi protiv njega.

Prema svjedočenjima očevidaca, Katnić je nakon 24 dana štrajka glađu vidljivo smršao, porasla mu je sijeda brada, ali nije izgubio elan za razgovor sa vještacima koji su angažovani. Bilo je primjetno i da Katnić, za razliku od odnosa prema specijalnom tužiocu, ima vrlo korektnu komunikaciju sa vještacima, policajcima iz UIKS-a i pripadnicima SPO.

Prema informacijama Pobjede, agronom je bio zadužen da procijeni koliko je bilo ulaganje Milivoja Katnića u voćnjak od oko stotinjak stabala u kojem preovladavaju trešnje, dok su dva vještaka građevinske struke trebalo da procijene vrijednost objekata na imanju, jednospratne kuće i zidane kućice pored.

Sudeći po prvim javnim reakcijama, teško da se Katnićeva kuća iz osamdesetih godina prošlog vijeka i sređeno imanje u Grbama može kvalifikovati kao – impozantna imovina stečena nelegalnim novcem.

ČUDNA PROMJENA FOKUSA?
Jučerašnja dešavanja otkrivaju detalje koji ukazuju da je Specijalno tužilaštvo fokus pažnje usmjerilo na finansijsku istragu.

Upravo zbog toga je bilo i veliko iznenađenje pravnih stručnjaka kada su u javnost dospjele kvalifikacije kojima se optužuje Milivoje Katnić za dva ključan djela – da je zloupotrijebio službeni položaj da bi sebi ili drugima pribavio nezakonitu korist i, još i gore, da je kao glavni specijalni tužilac, pristao da bude član organizacije čiji je šef njegov prijatelj Zoran Lazović i koja broji – samo dva člana?!

Nakon reakcije javnosti, pisma Crnogorskog helsinškog odbora (CHO) i građanskih aktivista, te protesta ispred zgrade Specijalnog tužilštva – fokus javnosti više nije bio na ,,nepodopštinama“ koje je navodno počinio Katnić, već na vrlo spornim postupcima specijalnog tužioca Šoškića i Specijalnog državnog tužilaštva.

Kada je pismima iz pritvora Katnić do kraja razobličio kako mu se svjesno krše građanska prava i kada se SDT uplelo u vlastite propagandne projekcije plasirane preko režimskog koncerna Vijesti – počela su nezgodna pitanja i od međunarodnih prijatelja.

NOVA TAKTIKA

U tom svjetlu bi promjena fokusa i insistiranje na finansijskoj istrazi moglo da se protumači kao nova taktika Specijalnog državnog tužilaštva. Preciznije: kao neka vrsta kupovine vremena dok se konačno ne pronađu neki opipljivi dokazi koji bi mogli da podupru sumnje da je Katnić bio član kriminalne organizacije koja je u početku brojala dva člana, a kasnije četiri jer su ,,pridodati“ još Petar Lazović i Saša Čađenović.

Ta se tužilačka teza za sada ne može dokazati, pa se otišlo u pravcu dokazivanja Katnićevih navodnih finansijskih malverzacija. No, teško je očekivati i tu neke spektakularne nalaze, pa se postavlja logično pitanje: što je prava suština sadašnjeg angažmana specijalnog tužioca Šoškića na finansijskoj istrazi?

Jedno se već sada može zaključiti – promjenom fokusa i insistiranjem na finansijskoj istrazi tužilac Šoškić i Specijalno državno tužilaštvo proširuju spisak svjedoka na koje, navodno, Milivoje Katnić može uticati. Time se, potencijalno, stvaraju uslovi i da Katnić, nakon određenih 30 dana, bude zadržan dalje u pritvoru, sve pod obrazloženjem mogućeg uticaja na svjedoke, bez obzira na to je li riječ o molerima, građevinskim radnicima ili najamnim radnicima na imanju.

Za čovjeka koji štrajkuje glađu, danas već 25. dan, a koji je od poneđeljka počeo da štrarkuje i žeđu to bi moglo da bude kao – presuda na laganu smrt u pritvoru. O tome bi morali da razmisle ,,svojom glavom“ – ne samo čelni ljudi tužilaštva, već i u vrhu crnogorskog pravosuđa. U slučaju da Milivoje Katnić umre u prisustvu vlasti – bez podizanja optužnice, kamoli suđenja i presude – to bi bila crnogorska sramota.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Milivoje Katnić

Ostavite komentar

Komentari (0)