“Postupajući u skladu sa ovlašćenjima predsjednika Vrhovnog suda, predsjednica je dana 21.09.2020. godine, dostavila pritužbu predsjedniku Osnovnog suda u Kotoru, dr Branku Vučkoviću, zaključujući da se njom prvenstveno ukazuje na ponašanje imenovanog sudije, koje je u suprotnosti sa principom integriteta, propisanim u članu 7 Etičkog kodeksa sudija: Sudija će svojim ponašanjem u sudu i van suda poštovati i razvijati standarde ponašanja koji doprinose očuvanju ugleda suda i izgranji povjerenja javnosti u pravosuđe. Sudija je dužan čuvati ugled sudijskog poziva i sudstva kroz pisanu i izgovorenu riječ. Sudija se ne smije koristiti svojim pozivom, službenim položajem i ugledom radi ostvarivanja imovinske koristi za sebe ili drugoga ili da bi unaprijedio svoje privatne interese, interese članova svoje porodice ili bilo čije druge interese. Sudija se ne smije ponašati nedostojno i stvarati utisak neprimjeren sudijskom pozivu, prihvatajući u svom ponašanju ograničenja koja bi drugim građanima bila opterećujuća”, navode u odgovoru za Standard iz kabineta Vesne Medenice.
U odgovoru dodaju da, imajući u vidu gore citirani princip, navodi podnijete pritužbe su zasluživali pažljivu analizu u okviru institucionalnog sistema, na osnovu koje bi se procijenilo da li će
predsjednik suda podnijeti inicijativu za pokretanje postupka za utvrđivanje povrede Etičkog kodeksa sudija protiv imenovanog sudije.
“Podsjećamo, Komisija za Etički kodeks je dana 10.12.2018. godine, utvrdila da je sudija Veljko Bulatović prekršio član 7 st. 1 i 10 Etičkog kodeksa, objavljivanjem fotografija neprimjerenog sadržaja
na društvenoj mreži Instagram. Na osnovu iznijetih navoda, takođe je bilo potrebno ocijeniti da li postoji osnovana sumnja da je imenovani sudija izvršio teži disciplinski prekršaj iz čl. 108 st. 3 tač. 7
(“u vršenju sudijske funkcije ili na javnom mjestu dovodi sebe u stanje ili se ponaša na način koji nije primjeren vršenju sudijske funkcije”) i tač. 10 (“koristi sudijsku funkciju za ostvarivanje svojih privatnih interesa i interesa svoje porodice ili sebi bliskih lica”) Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, i ukoliko postoji, postupite u kladu sa čl. 110 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama i podnesete predlog za utvrđivanje disciplinske odgovornosti imenovanog sudije”, preciziraju u odgovoru.
Kako smatraju u kabinetu predsjednice Vrhovnog suda, težina iznijetih navoda ukazala je i na potrebu ispitivanja određenih navoda iz pritužbe, koji su direktno uputili na sumnju o postojanju krivično-pravne odgovornosti kod sudije.
“Naime, pojavilo se pitanje da li se u radnjama ovog lica stiču bitni elementi krivičnog djela posredovanje u vršenju prostitucije iz čl. 210 st. 1 Krivičnog zakonika Crne Gore, i drugog krivičnog djela – ugrožavanje sigurnosti iz čl. 168 st. 1 Krivičnog zakonika Crne Gore. S tim u vezi, predsjednik suda je bio pozvan da pritužbu, sa priloženim fotografijama, dostavi nadležnom državnom tužilaštvu, radi sveobuhvatne provjere njenih navoda, nakon čega će se državni tužilac izjasniti da li su se u radnjama sudije Veljka Bulatovića stekli bitni elementi navedenih krivičnih djela, ili drugog krivičnog djela za koje se goni po službenoj dužnosti”, navedeno je odgovoru za Standard.
Postupanju predsjednice Vrhovnog suda, kako ističu, prethodio je samo jedan službeni sastanak,
u dogovoru sa predsjednicom Sudskog savjeta, Vesnom Simović Zvicer, a koji je u sudu održan 17. septembra 2020. godine, što se utvrđuje iz tri evidencije ulaska lica u zgradu suda.
“Na tom sastanku, imenovanom sudiji je predočena sadržina pritužbe, kao i priložene fotografije, nakon čega je uslijedio razgovor o potrebi za zaštitom ugleda suda i sudijske funkcije, kao i standardima ponašanja, kojih su sudije dužne da se pridržavaju u društvenim odnosima, nezavisno od seksualne orjentacije, ili bilo kojeg drugog ličnog svojstva. Svakako, kao jedna od mogućih opcija za
prevazilaženje nastalog problema, na koji je ukazao podnosilac pritužbe – da će objaviti u medijima pritužbu ukoliko Sudski savjet i predsjednica Vrhovnog suda ne urade ništa povodom ponašanja sudije, je bila i poziv da odgovorno djeluje, kako bi e zaštitili autoritet suda, povjerenje javnosti u rad suda u kojem vrši funkciju, kao i integritet i dignitet svih sudija u Crnoj Gori”, zaključuju u odgovoru za Standard iz kabineta predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice.
Preporučeno
Željka Bojanić