Kako kaže, kao što je nekada – za vrijeme vlasti ekspremijera Duška Markovića, čemu je i sam svedočio, Crna Gora bila spremna za zatvaranje pojedinih poglavlja, a njena tadašnja vlast bila daleko stručnija za proces pristupanja – kočničar bržeg crnogorskog puta u EU bila dinamika Unije i politička volja 27 zemalja koje je čine, danas je situacija drukčija, te tako i “pored sve nesposobnosti vlasti sada hoće da nas uvuku u EU, šta god radila Crna Gora”.
VLAST U CG NESPOSOBNA ZA INTEGRACIJE U EU, PRISUTNO MEŠANJE VELIKOSRPSKIH I PRORUSKIH KRUGOVA
“Ali, ova vlast, ovakva kakva je, ne može ni to malo šta se od nje očekuje da oposli. Prosto nije za to sposobna, ne zna… Ko ne bi volio da njegova zemlja što prije uđe u EU, ali ova vlast za to ne da nije sposobna nego ona ne uspijeva. Dovoljno je da pogledate zvaničnu stranicu Ministarstva za evropske integracije – rubriku tok pregovora. Pa čak ni oni nemaju što da napišu za razdoblje od 2020. jer nije urađeno apsolutno ništa. Čak se ni pregovarački timovi nisu sastajali itd. Prethodno imate masu aktivnosti”, naveo je Kusovac.
Kada navodi da je “jedina prepreka Crnoj Gori ova i ovakva vlast”, pominje aktuelnog premijera Milojka Spajića, po njegovim rečima, potpuno nedoraslog izazovima, kao i uticaj “velikosrpsko-ruskog ekstremizma”, koji gura zemlju unatraške.
“Veliko/srpski/ruski ekstremisti integraciju ne samo Crne Gore, nego bilo koje balkanske države u EU gledaju da na svaki način spriječe, jer je to osnova njihove ideološke matrice i strateški cilj Rusije”, napominje Kusovac za Simptom.
SRBIJA NE MOŽE DA SJEDI NA DVIJE STOLICE; ODNOSI S RUSIJOM DAMOKLOV MAČ ZA INTEGRACIJE SRBIJE U EU
Osvrćući se na integrativni proces Srbije, kaže da “vlast pušta u javnost neistinitu mantru da Srbija ne može da napreduje zbog statusa Kosova tj. dok ne prizna Kosovo kao nezavisnu državu”.
“To nije istina. Odnosi s Kosovom čine jedno poglavlje, ono pod brojem 35 koje Srbija baš zato ima dodatno u odnosu na druge. Problem je u tome što ne možete istovremeno da šurujete i dilujete s Vladimirom Putinom i idete u EU integracije, uvjereni da možete jer ste ‘novi Tito koji će vući za nos i Istok i Zapad’. To je Aleksandru Vučiću sada otvoreno rečeno u Briselu i zato nije Srbija otvorila ona preostala poglavlja iz klastera tri”, precizirao je Kusovac.
Takođe, rekao je da je problem svoje vrste i “izvoz revolucije”.
“Ne možete destabilizovati okolne države i istovremeno očekivati da se približite Evropskoj uniji. Tako da će odnosi s Rusijom visiti kao Damoklov mač nad procesom integracije Srbije u EU sve dok se Aleksandar Vučić ne odluči za jednu od dvije stolice na kojima sjedi. On, pretpostavljam, računa da će moći da istrguje priznanje Kosova za neki ekspresan prijem u EU, ali to ne zvuči kao moguće prosto zato što EU nije jedna adresa nego je čini 27 adresa od kojih svaka mora da odobri strateške odluke. I tu se onda gubi vrijeme”, izričit je Kusovac, koji ipak dodaje da je optimista da će u jednom momentu sve biti prevaziđeno i da će na kraju i Crna Gora i Srbija biti u EU.
DOGOVOR GRAĐANSKE OPOZICIJE ZA PODGORICU NAKON RAZRJEŠENJA SUTKINJE USTAVNOG SUDA IZVJESTAN
Kada su posredi teme crnogorske unutrašnje politike i izbora u važnim lokalnim samoupravama – Podgorici, Budvi, Kotoru itd., mišljenja je da vanredni izbori u tim mjestima jesu isprovocirani dejstvom URA-e Dritana Abazovića i opozicije predvođene Demokratskom partijom socijalista, i da su s razlogom pale “apsolutno nesposobne i problematične gradske vlasti”.
“Vlast je, kao i na državnom nivou, i u Podgorici podijeljena po partijskim atarima i rezultat je da u gradskoj upravi ništa ne funkcioniše. Imate službenike koji rade svoj posao, ali upravljanje ne postoji. Tako da ste imali primjera davljenja dijelova grada u otpadu, imate konstantan kolaps saobraćaja u špicevima u gradu veličine da s kraja na kraj možete prepješačiti za dva sata ili u normalnim uslovima autom proći za 10 minuta… U Srbiji je bio slučaj kada je na čelo BIA imenovan keramičar. Ovdje imate po jedan takav slučaj u svakom dijelu gradske uprave, u svim opštinama, u Vladi. Katastrofa”, navodi Kusovac.
Prema njegovim rečima, izbori u Podgorici, održani 29. septembra, svakako su “težak debakl stranaka koje čine vlast na državnom nivou”.
“Koalicija koja je kičma Vlade – Pokret Evropa sad premijera Milojka Spajića i Demokratska Crna Gora vicepremijera Alekse Bečića osvojila je 21,77% glasova. Dodatak je ex DF sa još 20,16% i to je to. Ukupno zaokruženo na cijele brojeve 42% glasova ili 27 od 59 odbornika. Uz sve moguće zloupotrebe vlasti u kampanji. Na drugoj strani su liste koje su nesumnjivo za građansku Crnu Goru (Demokratska partija socijalista, Stranka evropskog progresa Duška Markovića, Evropski savez koji čine Socijaldemokratska partija, Socijaldemokrate i Liberalna partija kao i lista Jakova Milatovića i Dritana Abazovića) zajedno su dobile 49% glasova ili 30 od 59 odbornika”, ističe on.
“Pa gdje je problem ako ova građanska opcija ima većinu?” pita se Kusovac, dodajući da je problem “sve vrijeme bio u tome što je Jakovu Milatoviću i Dritanu Abazoviću ova ekipa iz sadašnje vlasti u međuvremenu postala jako daleka, a bilo im je teško da prelome da uđu u koaliciju s DPS-om”.
Ipak, kao činjenicu koju posebno izdvaja i vidi takoreći kao prelomnu za formiranje “građanske koalicije” u Podgorici navodi ponašanje vlasti na državnom nivou u vezi sa nedavnim razrješenjem sutkinje Ustavnog suda Crne Gore.
“… u utorak se dogodio preokret. Grupacija PES, DCG i ex DF je na inicijativu Nove srpske demokratije Andrije Mandića, a protivno Ustavu, razriješila jednu sutkinju Ustavnog suda. Krenuli su u varijantu potpune protivustavne kontrole nad Ustavnim sudom. A to bi značilo diktaturu. Ustavni sud odlučuje na kraju o svim izborima, o zakonima, o razrješenju predsjednika države itd. To je bila kap koja je prelila čašu”, jasan je Kusovac, koji dodaje da “ono što je za vlast od prije 2020. bila inicijativa za zakon o slobodi vjeroispovijesti, to je za ovu vlast bio ovaj protivustavni potez, te su oni koji baš nisu stopostotno podržavali opoziciju u tom trenutku počeli da je podržavaju”.
Preporučeno
“Imamo sada situaciju u kojoj dogovor građanske opozicije u Podgorici izgleda izvjestan. Ali stvari se mogu promijeniti. Ako se to dogodi…”, zaključuje Kusovac, koji je mišljenja da će “Podgorica biti početak skidanja stigme s DPS-a”, a da nakon toga, moguće je, slijedi neki rasplet i u Budvi i Kotoru, gdje su takođe prije izvesnog vremena održani lokalni izbori.