Svjetsko prvenstvo 2018: Kako (ne) treba slaviti gol

Svjetsko prvenstvo 2018: Kako (ne) treba slaviti gol

Standard

27/06/2018

12:13

Zamislite ovu scenu: u toku su ključni trenuci utakmice na Svjetskom prvenstvu i rezultat je izjednačen. Dobili ste loptu i šutnuli ste preko golmanove glave i lopta je ušla u gornji ugao mreže. Šta radite poslije toga, pita BBC?

EPA

Zamislite ovu scenu: u toku su ključni trenuci utakmice na Svjetskom prvenstvu i rezultat je izjednačen. Dobili ste loptu i šutnuli ste preko golmanove glave i lopta je ušla u gornji ugao mreže. Šta radite poslije toga, pita BBC?

Neki će se zatrčati do linije i proslaviti gol dramatičnim padanjem na koljena. Igrači koji su skloni akrobacijama napraviće salto u vazduhu.

Ali za mnoge druge sam trenutak čiste sreće može da dovede do neobičnih načina proslavljanja koje privuku pažnju sudije ili ako je slučaj ozbiljniji, Fife.

Slavlje sa ‘dvoglavim orlom’ isprovociralo Srbiju

To se desilo u slučaju švajvarskih strelaca Granita Džake i Džerdana Šaćirija, koji su kažnjeni zbog načina na koji su proslavili davanje gola u utakmici sa Srbijom, koja se završila rezultatom 2:1.

Oba igrača su Albanci iz bivše Jugoslavije, gdje su sukobi na Kosovu doveli do NATO intervencije 1999. godine.

Pošto su postigli gol, ruke su postavili u oblik dvoglavog orla s albanske zastave, što su mnogi srpski navijači protumačili kao provokaciju.

Fifa je novčano kaznila Džaku i Šaćirija sa 10.000 švajcarskih franaka i njihovog kolegu Lihtštajnera sa 5.000 franaka zbog nesportskog ponašanja.

Predsjednik Fudbalskog saveza Srbije Slaviša Kokeza i trener srpske reprezentacije Mladen Krstajić su takođe kažnjeni sa 5.000 švajcarskih franaka zbog komentara nakon poraza.

Kokeza je u intervju za BBC optužio Fifu za pristrasnost.

Fudbalski savez Srbije je kažnjen sa 54.000 švajcarskih franaka zbog ponašanja tokom utakmice, konkretno bacanja predmeta na teren i nošenja uvredljivih transparenata.

Da li postoje pravila kada se proslavlja gol? Kako nadležni treba da reaguju kada se prjetera u proslavi?

Dok su igrači slobodni da na sebi imaju zastave ili simbole svoje nacije – Šaćiri ima švajcarsku zastavu na jednoj kopački, a kosovsku na drugoj – postoji pravilo koje zabranjuje „provociranje publike”.

Fifin disciplinski pravilnik jasno navodi da „onaj ko provocira publiku tokom utakmice biće suspendovan dvije naredne utakmice i kažnjen s minimum 5.000 franaka”.

Međunarodna fudbalska asocijacija takođe navodi da igrač mora da dobije žuti karton zbog „uvredljivog i provokativnog ponašanja”.

Na kraju, Džaka i Šaćiri su kažnjeni isključivo zbog „nesportskog ponašanja”. Nisu dobili zabranu igranja, ali moraće da plate novčanu kaznu.

Politička kazna

Iako nijedan igrač nikada nije dobio zabranu igranja na Svjetskom prvenstvu zbog svog ponašanja, u klupskom fudbalu različite politički motivisane akcije su dovele do disciplinske akcije i izbacivanja iz tima.

Napadač Liverpula Robi Fauler 1997. godine pokazao je podršku radnicima gradske luke, postizanja gola u utakmici protiv norveškog time SK Bran.

Podigao je majicu, a na njegovoj potkošulji je pisalo „500 radnika luke u Liverpulu otpušteno od 1995”. Ovaj igrač, koji će postati jedan od najboljih strijelaca u Liverpulu – kažnjen je s 900 funti zbog ovog natpisa.

 102193515 hi008665988

Fauler, FOTO: MICHAEL COOPER/ALLSPORT

U pravilima jasno stoji da „igrači ne smiju da pokazuju majice koje nose ispod dresa, a na kojima su političke poruke ili slike.”

Nedavnog je francuski napadač Vest Bromvič Albiona Nikolas Anelka kažnjen zato što je proslavio gol protiv Vesthema pokretom nazvanom „quenelle”, koji se opisuje kao izvrnuti nacistički pozdrav.

 102193517 hi020531573

Povezani članci

Anelka, FOTO: AFP

Anelka je rekao da je to uradio kao znak podrške francuskom komičaru Djudonu M'bali M'bali, koji je proslavio ovaj pokret i zbog toga je optužen za antisemitizam.

Zabranjeno mu je da igra pet utakmica i morao je da plati 80.000 funti, a zatim ga je matični klub otpustio.

Pravila, pravila

Na kraju, politički potezi najčešće znače nevolju za igrače. Ali neki od kreativnijih načina slavljenja gola na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu su privukli pažnju, iako su se igrači držali Fifinih pravila.

Ovo tijelo navodi da „igrači mogu da slave kada se postigle gol, ali da ta proslava ne smije da bude pretjerana”. Takođe u pravilniku piše da „koreografije kao način slavlja nisu poželjne, jer se time gubi vrijeme.”

Uprkos tome, igrači su rijetko kažnjeni zbog koreografija. U nedjelju, ples kolumbijskih reprezentativaca je slavljen na društvenim medijima, poslije rezultata 3:0 u utakmici sa Poljskom.

Engleski vezni igrač Džesi Lingard je takođe bio maštovit u proslavi gola na utakmici protiv Paname, jer ga je inspirisala kompjuterska igrica Fortnajt.

Njegov ples je inspirisan igricom, koju navodno svi igrački engleskog tima vole.

LINGA

Lingard, FOTO: Rojters

Oba ova slavlja su uokviru Fifinih pravila, koje navode da igrač mora da bude upozoren zbog:

Penjanja na ogradu ili prilaženja gledaocima, na način na koji se ugrožava njihova bezbjednost

Provokativnih ili uvredljivih pokreta

Pokrivanja glave ili lica maskom ili sličnim predmetom

Skidanja majice ili pokrivanja lica majicom

Radosni fudbaleri koji poštuju ova pravila, mogu da izraze sreću kako god žele.

Jedna teorija se proširila društvenim medijima nakon izjednačenog rezultata u utakmici između Španije i Portugalije, kao i pobjede Engleske nad Panamom, da jedan igrač mora da ostane na terenu, dok drugi slave, jer u suprotnom protivnički tim izvodi slobodan udarac.

Nakon video klipa u kojima portugalski igrač Žoze Fonte i engleski kolega Kiran Tripijer stoje na terenu, dok njihovi saigrači slave.

Ali ovo nije tačno, jer su Fifina pravila jasna: „za svaki slobodan udarac, svi igrači, sem onoga koji izvodi slobodan udarac moraju da budu na svojoj polovini terena”.

Igrači onda mogu da se opuste, ako znaju da, bez obzira na način proslave pogotka, mogu da se vesele sa cijelim timom.

Izvor: BBC

Ostavite komentar

Komentari (0)

X