Bokeljka sa zadarskom adresom koja je poznata po svom radu promovisanja Hrvata i hrvatske baštine Boke unutar građanske Crne Gore koja je od 2006. svojom politikom Crnu Goru dovela u predvorje EU, analizirala je nedavno završene parlamentarne izbore u našoj zemlji. Komentarisala je i činjenicu da su Hrvati ostali bez mandata i mogućnosti učešća u parlamentu, te da su kao Đukanovićevi koalicioni partneri bili onaj glas koji je prema nekim medijskim napisima bio odlučujući, prenosi portal ezadar.net.hr.
- Dogodili su se parlamentarni i lokalni izbori (Kotor, Tivat) u atmosferi pandemije i litija koje su osam mjeseci svakodnevno doslovno silovale državu. Ne pamtim i ne poznajem ni jedan slučaj da neka vjerska organizacija dobije toliku slobodu da svojim ponašanjem ugrožava druge – kaže Babić.
- Da svaki dan ponavljate da je nebo zeleno ono bi vrlo brzo i pozelenjelo tako da su litije oslabile ionako do tada labilan crnogorski identitet. Labilan upravo zato što se SPC svojski trudila u prošlosti (pročitajte Erdeljanovića ili Nakićenovića) svakog Crnogorca, ako ne preobući, onda makar obojiti svojim nacionalnim imenom. Najlakši put velikosrpskoj politici je napraviti to baš preko SPC koja u svom nazivu ima ono što Crnogorcima prema njihovim mjerilima i zamislima nedostaje. Dakle, u Crnoj Gori dogodilo se silovanje i to svakodnevno, pred našim očima, očima evropskih susjeda. Poricanje toga značilo bi sudjelovanje u istom, tako da smo svi dužni podići svoj glas – istakla je profesorica Vanda Babić, objašnjavajući o kakvoj se metodologiji uticaja SPC radilo.
- Litije znače: veliki broj vjernika SPC naoružanih srpskim nacionalnim zastavama koji su koračali ulicama ili čak i barkama pokušavajući svoje nečasne namjere uokviriti tradicijom i uporediti se s Peraškim ceremonijalima koji u Boki žive od 15. vijeka neprestano – naglasila je ona.
Nikad potrebnije da ustanu Crnogorci
Vanda Babić komentarisala je i patriotske skupove na Cetinju i u Podgorici.
- Crnogorci su se podigli na noge i to je dobro. Nikad to nije bilo potrebnije, pa čak i 2006. je bio slabiji nacionalni zanos. Crnoj Gori je potreban narodni preporod, jer su ih u novijoj istoriji uvijek zakidali i potiskivali. Crna Gora mora konačno da ispiše svoju ličnu kartu, doni list, svoje ime kako bi stala na kraj svima koji je žele da je vrate u srednji vijek. I sad je taj trenutak. Kao neko ko pripada crnogorskoj dijaspori osjećam dužnost da stojim uz bok i svojim znanjem i srcemda pomognem – poručiča je Babić.
Evo kako Vanda Babić gleda na ono što
Preporučeno
Komentarišući ono što je uradilo, ili nije pet Odreda Bokeljske mornarice 809. i Zajednica bokeljskih Hrvata, koji djeluju u Hrvatskoj, Babić kaže da smo svi mogli bolje i više.
- Hrvati Boke treba da izdignu glavu iznad ličnih frustracija i pogledaju u budućnost. Treba da se povežu karikama kojim su se vezali naši preci. Postoje neke stvari koje su iznad nas samih i koje treba znati prepoznati i nikada ih ne dovesti u pitanje. To konkretno znači podržati svoje, a potom unutar kuće rješavati nesporazume. S druge strane to znači i poziv odgovornima da imenuju biskupa kako bi Kotorska biskupija mogla kao i puno puta do sada svojim kosmopolitizmom ali i svojim čvrstim tradicijskim odrednicama okupiti narod i biti mu primjer, a ne poruga. Crnoj Gori i Hrvatima Boke potreban je naš glas i naa potpora i to nas kao ljudi i nas kao države. Sigurna sam da će hrvatska Vlada nastaviti s potporom i saradnjom i još jače pritisnuti tamo gdje treba kako bismo svi zajedno mogli u mirnije sjutra…Kao neko ko dobro poznaje situaciju u Crnoj Gori mogu reći da ćemo zajedno s Crnogorcima vratiti pramac broda ka Evropi i od toga će zavisiti i svi drugi putevi – poručila je Babić.