Među mogućim opcijama su one od finansijskih sankcija do sajber napada na rusku infrastrukturu, piše Rojters pozivajući se na upućene izvore.
“Odgovor mora biti dovoljno jak da izazove velike ekonomske, finansijske ili tehnološke troškove za počinioce hakerskog napada, ali da se izbjegne konflikt dva hladnoratovska neprijatelja i dvije nuklearne sile”, rekao je saradnik upućen u Bajdenova razmišljanja koji je želio da ostane anoniman.“Cilj je da akcija, koja bi mogla da podrazumijeva i pojačanu sajber špijunažu, egikasno spriječi ili smanji moć budućih ruskih sajber napada”, dodao je isti izvor.
Rojters navodi da će kriza oko infiltracije u kompjuterske mreže saveznih agencija biti u vrhu Bajdenove agende kada 20. januara preuzme dužnost predsjednika SAD.
Rasprave među njegovim satnicima za sada su teoretske i moraće da budu dorađene nakon što stupe na dužnost i streknu puni uvid u mogućnosti i obaveštajne podatke o sajber upadima.
Predsjednik SAD Donald Tramp u subotu je rekao da “mediji koji šire lažne vijesti” predstavljaju nedavni hakerski napad na SAD mnogo ozbiljnijim nego što zapravo jeste, i da je za njega vjerovatnije odgovorna Kina nego Rusija, ali je državni sekretar Majk ;Pompeo ;nešto ranije izjavio da nema mnogo sumnje da iza hakerskog napada stoji Rusija.
Preporučeno
Ambasada Rusije u SAD negirala je optužbe i saopštila da Rusija “ne izvodi ofanzivne operacije iz sajber domena”.