To su na konferenciji predstavnika evropskih univerziteta, ministara prosvjete i komesara Evropske komisije u Parizu obnarodovali predsjednik Francuske Emanuel Makron i predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Poruka te konferencije, pod geslom ,,Izaberi Evropu za nauku”, bila je da je ,,Evropa odlučna da obrazovanje i nauku stavi u srce svoje ekonomije, da postane dom naučne slobode i saradnje, kao i da uz dobrodošlicu prihvati talente iz cijelog svijeta”.Vidnu pažnju je u medijima EU privukao intervju američkog profesora Džejzona Stenlija koji je odlučio da napusti čuveni univerzitet Jejl i ode na univerzitet u Torontu, u Kanadi, zbog sputavanja slobode obrazovanja i nauke i odluke vlasti predsjednika SAD Donalda Trampa da uskrati državnu pomoć univerzitetima.
Ključna poruka profesora filozofije Stenlija, stručnjaka za autoritarne režime, bila je da su ,,škole, univerziteti, mediji i pravosuđe stubovi demokratije” koji su, kao temelji demokratije i razvijenog društva, sada na udaru u SAD.
Na konferenciji ,,Izaberi Evropu za nauku” Makron je saopštio da je Vlada u Parizu izdvojila 200 miliona eura za povoljne uslove za boravak i rad inostranih naučnika, istraživača i profesora.
Šefica Evropske komisije je istakla da je EU obezbijedila 500 miliona eura za razdoblje 2025-2027. da ,,podrži najbolje i najumnije istraživače i naučnike iz Evrope i cijelog svijeta”.
U obraćanju američkim naučnicima i profesorima koji su već počeli da dolaze u EU, Ursula fon der Lejen je istakla da je Unija odlučna da postane središte privlačnosti za pamet iz svijeta.
,,Srednjoročno i dugoročno, zajedno sa svojim državama-članicama, EU želi da dostigne cilj od tri odsto bruto-domaćeg proizvoda za ulaganje u istraživanje i razvoj do 2030.”, rekla je ona.
Evropska investiciona banka (EIB) planira snažnu finansijsku injekciju u evropski tehnološki sektor i za tehnološka preduzeća i naučnike će izdvojiti 70 milijardi eura, piše njemački dnevnik ,,Handelsblat”.
Cilj je da se smanji zaostatajanje Evrope za SAD po ulaganjima u taj sektor, i do 2027. godine 70 milijardi će biti stavljeno na raspolaganje novoosnovanim perspektivnim firmama.
Cilj EIB je da se tako mobilišu i dodatna ulaganja iz privatnog i javnog sektora.
Preporučeno
Zahvaljujući tome iznos takvih investicija bi mogao da poraste i na 250 milijardi eura.