Takozvani strani agenti podvrgnuti su policijskim pretragama i drugim kaznenim mjerama. I dok Muratov i dalje živi u Rusiji, mnogi s popisa napustili su zemlju od februara 2022. godine kad je započela “specijalna vojna operacija” odnosno invazija Ukrajine.
Ministarstvo pravosuđa saopštilo je da je Muratov “.. podijelio materijal koji su proizveli strani agenti te da ga je koristio kako bi širio negativna mišljenja o ruskoj vanjskoj i unutarnjoj politici na međunarodnim platformama.”
Prema ruskom zakonu, pojedinci i organizacije koji se financiraju izvana mogu biti proglašeni stranim agentima, što potencijalno potkopava njihovu vjerodostojnost u ruskoj javnosti. Ti navodni strani agenti moraju označiti svoj objavljeni rad izjavom kojom se navodi njihov status.
Novaja Gazeta i Muratov zaradili su ugled u inostranstvu za istraživačko izvještavanje koje je često kritikovalo Kremlj. Muratov je kasnije svoju Nobelovu medalju stavio na aukciju, rekavši da će 103.5 miliona dolara donirati za pomoć djeci izbjeglicama u Ukrajini. Inače, Novaja Gazeta prestala je izlaziti 2022. godine nakon što su zakonom određene teške kazne za diskreditiranje vojne operacije u Ukrajini i ruskih vojnika.
Preporučeno
Među drugim ruskim državljanima koji su završili na popisu stranih agenata našao se još jedan novinar koji je pisao pozitivne članke o Ukrajini, komičar koji se protivi ratu i historičar iz Čečenije, gdje je Rusija slomila pobunjenike u dva postsovjetska rata. Neki istaknuti disidenti u Rusiji su zatvoreni, uključujući i antikorupcijskog aktivistu Alekseja Navaljnog.