Nastavlja se blokada suda u Novom Sadu zbog pritvorenih aktivista

Nastavlja se blokada suda u Novom Sadu zbog pritvorenih aktivista

Standard

19/05/2025

08:51

U Novom Sadu i u ponedjeljak ujutru okupljaju se građani i studenti ispred zgrade Višeg suda gdje je danima u toku blokada ove institucije zbog pritvora šestoro aktivista i studenata. Oni su više od dva mjeseca u pritvoru zbog navodnog pokušaja rušenja ustavnog poretka.

Blokada je počela u četvrtak 15. maja na poziv studenata, nakon odluke o produženju pritvora. Studenti uz zborove građana i aktiviste dežurali su ispred suda i tokom vikenda.

Kao i u prvim danima blokade i u ponedjeljak rano ujutru ispred sjedišta suda okupljaju se građani dok je policija raspoređena ispred ulaza.

Blokirani su svi ulazi a organizatori su rekli da će tu stajati sve dok uhapšeni ne budu pušteni iz pritvora.

Studenti su još jednom pozvali sve zaposlene koji su uključeni u slučaj uhapšenih aktivista da dođu na posao.

“Nema potrebe da se ‘povlače’ po sporednim ulazima, neka dođu na glavni, biće pušteni”, rekli su.

Pred sudom je i porodica novosadske profesorke i aktivistkinje Marije Vasić koja je u pritvoru štrajkovala glađu i žeđu. Ona je krajem prošle nedjelje prebačena u zatvorsku bolnicu Centralnog zatvora u Beogradu zbog lošeg zdravstvenog stanja.

Njen sin Milan Čanak rekao je da on i njegova porodica danima nemaju nikakve zvanične informacije o njenom zdravstvenom stanju.

“Nula informacija”, rekao je kratko Čanak u ponedjeljak ispred suda.

Marija Vasić je štrajk započela 13. maja.Novosadski aktivisti Mladen Cvijetić, Srđan ĐurićLazar DinićLado JovovićDavor Stefanović i Marija Vasić uhapšeni su 14. marta, dan prije masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom da su pripremali djelo protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Srbije.

Uoči njihovog hapšenja na provladinim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora sa sastanka aktivista, na kojem je bilo riječi o planovima da se na protestu u Beogradu nametne ideja prelazne vlade i upad u zgradu Radio-televizije Srbije.

Branioci okrivljenih su u više navrata naveli da je BIA razgovor prisluškivala nezakonito navodeći da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.

Na oslobađanje aktivista ranije su pozvali studenti u blokadi, građanski zborovi, desetine nevladinih organizacija i Evropski parlament.

Izvor: RSE
Izvor (naslovna fotografija): Jovana Krstić; RFE/RL

Ostavite komentar

Komentari (0)

X