Kako javlja reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), oko 6:30 studenti su sklonili jednu od metalnih ograda koja je postavljena ispred glavnog ulaza. Sudska straža i dio zaposlenih ušli su u zgradu.
Ispred zgrade su trenutno studenti i malobrojni građani.Sud je saopštio 19. maja da zbog blokade nisu u mogućnosti da se bave slučajem pritvora aktivista kao i žalbama na odluke tokom tog postupka, te da je rad svih pravosudnih organa u zgradi “u potpunosti onemogućen”.
Međutim, studenti su saopštili u ponedjeljak uveče da je od početka blokade bio omogućen ulazak u sud zaposlenima koji rade na slučaju uhapšenih aktivista. Oni su ocijenili da je takvo saopštenje suda “politički motivisan spin, a ne realan problem”.
“Želimo da bude jasno: sjutra (utorak, 20. maj) garantujemo bezbjedan ulazak u zgradu od početka radnog vremena do 11 časova. To je još jedan pokazatelj naše dobre volje. Nakon 11, blokada suda se nastavlja”, saopštili su studenti.
Petoro pritvorenih aktivista nalaze se u zatvoru u novosadskom naselju Klisa, dok je profesorka Marija Vasić krajem prošle sedmice prebačena u zatvorsku bolnicu Centralnog zatvora u Beogradu, zbog lošeg zdravstvenog stanja.
Vasić je stupila u štrajk glađu i žeđu nakon što je Viši sud donio odluku o novom produženju pritvora aktivistkinjama i aktivistima.
Porodica Marije Vasić navodi da danima nema informacije o njenom zdravstvenom stanju.
U međuvremenu se oglasila zatvorska uprava koja navodi da su sve informacije o stanju profesorke Marije Vasić “dostupne javnosti”.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija 19. maja je navela da je prvog dana kada je Vasić prebačena u bolnicu, saopštila da je ona priključena na infuziju i da dobija neophodnu zdravstvenu njegu.
Povodom slučaja Marije Vasić i hapšenja aktivista oglasila se i Evropska komisija, koja je saopštila da je “duboko zabrinuta” zbog pogoršanja zdravstvenog stanja profesorke koja u pritvoru štrajkuje glađu i žeđu.
Novosadski aktivisti Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lazar Dinić, Lado Jovović, Davor Stefanović i Marija Vasić uhapšeni su 14. marta, dan prije masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom da su pripremali djelo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije.
Uoči njihovog hapšenja na provladinim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora sa sastanka aktivista, na kojem je bilo riječi o planovima da se na protestu u Beogradu nametne ideja prelazne vlade i upad u zgradu Radio-televizije Srbije.
Branioci okrivljenih su u više navrata naveli da je BIA razgovor prisluškivala nezakonito navodeći da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.
Advokati uhapšenih uložili su 15. maja žalbu na odluku suda o produženju pritvora za 30 dana.
Veljko Milić, advokat pritvorenog Lazara Dinića rekao je u ponedjeljak u izjavi za novinare tokom blokade, da je sud dužan da vodi računa o hitnosti rješavanja predmeta, bez obzira što za odlučivanje o žalbi ne postoji rok.
Na oslobađanje aktivista ranije su pozvali studenti u blokadi, građanski zborovi, desetine nevladinih organizacija i Evropski parlament.
Preporučeno