Preporučeno
Predsjednik Ruande Paul Kagame upaliće plamen sjećanja ispred spomenika u glavnom gradu, potom će održati govor na ceremoniji predviđenoj na stadionu, prenosi Beta.
Tokom cijele sedmice biće održani skupovi i druge manifestacije u znak sjećanja na genocid. U nedjelju takođe počinje period žalosti od 100 dana, koji će biti okončan 4. jula.
Za 100 dana – između aprila i jula 1994, vladajuće pleme Hutu je ubilo 800.000 pripadnika manjinskog plemena Tutsi i umjerenjaka iz svojih redova koji su se protivili režimu. Ubijeno je 20 odsto stanovnika Ruande, odnosno 70 odsto pripadnika plemena Tutsi.
Ruanda je nekoliko puta optužila Francusku za ulogu u genocidu, ocijenivši da je ta zemlja direktno učestvovala i u pripremi masakra, i u genocidu.
Francuski predsjednik Emanuel Makron, koji neće učestvovati na komemoraciji, u petak je rekao da će istoričarima biti dostupan sav arhivski materijal u Francuskoj o Ruandi i dodao da će poboljšati mjere o suđenju u Francuskoj optuženima za genocid.
U Francuskoj se primjenjuje princip “univerzalne jurisdikcije” pravosuđa, što omogućava toj zemlji da sudi za zločine počinjene u inostranstvu.
Genocid u Ruandi predstavlja najsvirepiji zločin tokom građanskog rata u toj zemlji. Zločin su uglavnom počinile dvije ekstremističke organizacije plemena Hutu – Interahamwe i Impuzamugambi.
Prema nekim procjenama, broj žrtava je bio veći od zvanično registrovanog, odnosno više od milion ljudi.