Od 180 prisutnih poslanika, 178 je glasalo za izmjenu zakona, a isto toliko bilo je saglasno da ta izmjena „zbog naročito opravdanih razloga“ stupi na snagu dan od objavljivanja u Službenom glasniku.
Vlada Srbije ranije je navela da će predložena rješenja omogućiti građanima da efikasno ostvaruju svoje Ustavom zagarantovano pravo na učešće u vršenju vlasti putem narodne inicijative i referenduma.„Usljed činjenice da je trenutno važeći zakon donijet još 1994. godine, novi prijedlog zakona sadrži i brojna usklađivanja sa Ustavom, prije svega na planu ukidanja obaveznog cenzusa za izlazak potrebnog broja glasača kao uslova za uspjeh referenduma, kao i u svrhu uređivanja svih vrsta referenduma predviđenih Ustavom“, saopšteno je iz Vlade.
Navedeno je i da se rješenja predviđena Prijedlogom zakona zasnivaju na preporukama Savjeta Evrope iz „Revidiranog kodeksa dobre prakse u oblasti referenduma“ iz oktobra 2020. godine.
Preporučeno
Predsjednik skupštine Srbije Ivica Dačić više puta je potvrdio da će parlament do kraja mjeseca usvojiti izmjene zakona o referendumu, kako bi se 16. januara naredne godine sproveo referendum o promjeni Ustava u dijelu o pravosuđu.