U decembru prošle godine navršila se godišnjica smrti nekadašnje stjuardese JAT-a Vesne Vulović, koja je 1972. godine preživjela pad aviona sa visine od 10.000 metara. Ona je u žižu interesovanja cjelokupne svjetske javnosti dospjela na današnji dan 1972. godine kao jedina preživjela u padu aviona u Čehoslovačkoj od svih putnika i članova posade.
Preporučeno
Priča tada 22-godišnje Vesne počinje veoma interesantno pošto nije bila ni predviđena za zlokobni let. Zamijenila je stjuardesu koja se takođe zvala Vesna. Bila je vezana za svoje sjedište u zadnjem dijelu aviona koji je, posle eksplozije, ostao spojen za toalete i pao na snijegom pokrivenu planinu.
“Bila je još jedna Vesna, koja je trebalo da na ovom letu bude stjuardesa, ali su greškom stavili mene na spisak“, ispričala je davno u jednoj emisiji Vulović, dodajući da joj je ta greška potpuno promijenila život. Na njenu veliku sreću, nije ga i okončala.
“Tek osam mjeseci sam radila kao stjuardesa. Bila sam srećna, jer nikada do tada nijesam vidjela Kopenhagen“, prisetila se i otkrila da joj je tog dana u hotelu sve mirisalo na nesreću. Kazala je kako je kolega sve vrijeme pričao o svojoj djeci, kao da je osjetio da ih nikada više neće vidjeti.
Prije pet godina dala je ekskluzivni intervju za dansku državnu televiziju DR, a odbila je BBC i Opru Vinfri. Kako je rekla, opredijelila se za TV DR pošto je ta medijska kuća iz Danske, a oboreni avion je letio na relaciji Kopenhagen-Zagreb, piše Noizz.rs.
Tog kobnog dana avion se srušio iznad čehoslovačkog sela Srpska Kamenica, danas u Češkoj Republici, sa više od 10.000 metara visine.
Nakon nekoliko operacija i višemjesečnog oporavka, ona se vratila JAT-u, ali više nije radila kao stjuardesa.
Priznala je da joj je bilo teško da o padu govori kada bi se približila godišnjica fatalnog leta.
“Mogla bih po cio dan da plačem“, rekla je ona tada. Vulovićeva je dodala i da je posle nesreće shvatila da su svi članovi posade predosjećali da će se nešto desiti, osim nje.
Bilo je raznih teorija o uzroku pada letjelice, među kojima i da je do pada došlo zbog greške češke protivvaždušne odbrane, koja je pogodila avion, koji je letio znatno niže od 10.000 metara.
“Svakakve priče su kružile, na kraju će ispasti da nisam ni bila u avionu“, rekla je Vulovićeva za DR. Istraga je pokazala da je do nesreće došlo nakon što je eksplodirala bomba koja je bila podmetnuta u avion.
“Naš avion doletio je iz Stokholma, u Kopenhagenu je bila smjena, mi smo preuzeli avion sa bombom. U to vrijeme se u avion ulazilo kao u autobus, mogli ste ući na svim usputnim stanicama, a mjere kontrole nijesu bile kao danas. Posle moje nesreće uvedena su nova pravila“, objasnila je ona.
Vulovićeva je ušla u Ginisovu knjigu rekorda kao do danas jedina osoba koja je preživjela pad sa 10 kilometara visine, a titulu je primila od Pola Makartnija.
Otkrila je i da je penzionisana 1991. godine i da joj od penzije, koja je bila 30.000 dinara, kada bi platila račune, gotovo ništa nije ostajalo. Živjela u skromnom stanu u Beogradu, sa svojim mačkama. Preminula je 23. decembra 2016. u Beogradu u 67. godini.