Skandal trese „Evroviziju“: Otkriveno kako je Izrael „kupovao“ glasove

Skandal trese „Evroviziju“: Otkriveno kako je Izrael „kupovao“ glasove

Standard

20/05/2025

17:25

Unija evropskih emitera (EBU) sprovela je istragu kojom je otkriveno da je zvanična vladina agencija Izraela organizovala digitalnu promotivnu kampanju sa ciljem da obezbijedi glasove publike za svoju predstavnicu na ovogodišnjoj „Pjesmi Evrovizije“.

Ove informacije prenosi španski javni servis RTVE, član EBU mreže.

Izraelska pjevačica Juval Rafael, koja je na kraju zauzela drugo mjesto, prikupila je čak 297 glasova publike – više od bilo kog drugog takmičara.

Prema nalazima EBU, vladina agencija za oglašavanje, zadužena za saradnju s državnim institucijama i firmama, plasirala je uoči finalne večeri Evrovizije u Bazelu oglase na Guglu u kojima je pozivala gledaoce da glasaju za Rafael, uz konkretna uputstva za glasanje.

Takođe, otkriveno je da je 20. aprila otvoren Jutjub kanal na kojem je objavljeno čak 89 video-snimaka Juval Rafael.

U periodu od 6. do 16. maja, ti video-klipovi prikazivani su u čak 35 zemalja i bilježili su više od 8,3 miliona pregleda, prenosi 24Sedam.

U pomenutim videima, Rafael se direktno obraća publici na više jezika, apelujući da joj daju glas, istovremeno objašnjavajući pravila glasanja.

Posebno je zapaženo da je 6. maja objavljeno 16 video-snimaka posebno namijenjenih zemljama koje su se sa Izraelom takmičile istog polufinalnog dana – među njima su Jermenija, Češka, Srbija, Crna Gora, Danska, Finska, Grčka i Luksemburg.

Dok je Izrael po glasovima stručnog žirija završio tek na 14. mjestu, zahvaljujući podršci publike uspio je da se plasira na drugo mjesto, odmah iza Austrije.

Izvještaj EBU izazvao je burne reakcije i pitanja o tome dokle jedna država smije da ide u korišćenju svojih resursa kako bi uticala na ishod takmičenja u kojem glasove dodjeljuje publika, zaključuje RTVE.

Izvor (naslovna fotografija):Screenprint

Ostavite komentar

Komentari (0)

X