U slučaju moždanog udara bilo da dođe do začepljenja ili pucanja krvnog suda snabdijevanje se prekida, što može dovesti do ozbiljnih i trajnih posljedica.
Šećer i so mogu biti vrlo opasniDakle, šećer podstiče upalne procese. Nutricionistica Roksana Ehsani ističe da hronične upale mogu oštetiti krvne sudove, ubrzati stvaranje naslaga i dovesti do suženja ili očvršćavanja arterija – sve to povećava rizik od moždanog udara.
Prekomjeran unos šećera izaziva nagle promjene nivoa šećera u krvi, što dodatno oštećuje krvne sudove. Istraživanja pokazuju da svaki porast unosa kalorija iz dodatog šećera za 5 posto povećava rizik od moždanog udara za čak 10 posto. Najveći rizik dolazi iz zaslađenih pića. Slatkiši poput kolača, keksa i peciva često sadrže zasićene masti koje povećavaju nivo lošeg (LDL) holesterola, objašnjava dijetetičarka Patrisia Kolesa. Osim toga, siromašni su vlaknima, što dodatno povećava rizik od srčanih i moždanih problema.
Takođe, prevelik unos natrijuma povećava krvni pritisak – jednog od glavnih faktora rizika za moždani udar. Većina soli dolazi iz industrijski prerađene hrane, pa je važno čitati deklaracije.
Šta jesti za zdravlje srca i mozga?
Kako biste pomogli vašem srcu, a time i mozgu, zdrava ishrana je neophodna. Topiva vlakna iz namirnica poput zobi i ječma pomažu u izbacivanju lošeg holesterola iz organizma i čuvaju zdravlje krvnih sudova.
Preporučeno
Takođe, omega-3 masne kiseline koje se mogu pronaći u masnim ribama poput lososa i sardina pomažu u smanjenju upale, snižavaju nivo triglicerida i doprinose stabilnom krvnom pritisku. Štaviše, kalijum pomaže u neutraliziranju negativnog efekta natrijuma i snižavanju krvnog pritiska. Bogat izvor kalijuma su banane, avokado, losos i zeleno lisnato povrće.